Nový čínský radar uvidí „neviditelné letouny“ SS i za horizontem

PEKING | Čínští vědci vyvinuli radiolokační vysokofrekvenční systém, který bude moci zaznamenat přítomnost „neviditelných letounů“ i na velké vzdálenosti, píše portál Business Insider. Dokonce zaměří letouny za horizontem, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

F-117 Stealth

V Číně vyvinuli vysokofrekvenční radiolokační systém, který, podle tvrzení jeho tvůrce, je schopen rozeznat neviditelná letadla za hranicemi viditelnosti. Znamená to tedy, že ohrozí nejmodernější americké stíhačky páté generace, informuje Business Insider.

Podle čínského vědce Liu Jun-tanga, který je vedoucím projektu, funguje nový radar ve vysokofrekvenčním elektromagnetickém rozsahu a má široký paprsek. A právě to mu umožňuje rozeznat námořní a vzdušné cíle na vzdálenosti stovek kilometrů, a to za jakýchkoli povětrnostních podmínek.

Hlavní rozdíl nového radaru od toho klasického spočívá v tom, že se elektromagnetické vlny klasického radaru pohybují v přímém směru. Ale proto, že je zemský povrch kulatý, nemají možnost vidět cíl za horizontem.

Vynález čínského týmu vědců ale vyzařuje vlny, jež se pohybují podél mořské hladiny, což umožňuje rozeznat mořské a vzdušné objekty za hranicemi přímé viditelnosti. Čínští vědci také tvrdí, že je radar maskovaný před protiradiolokačními raketami.

Liu Jun-tang za svůj vynález obdržel státní cenu, protože, podle vojenských expertů, jeho radar značně zvýšil schopnost Číny čelit vnějším hrozbám. Kromě toho již byl označen za přední obrannou linii země, avšak podle západních expertů, je daná technologie schopna odhalit neviditelné stíhačky, ale nedokáže zaznamenat americký stíhací bombardér F-35. Takové tvrzení lze považovat jen za propagandu, když vidí „neviditelné“ tak F-35, která je nepovedený zmetek bude vidět také, jelikož izraelské F-35 jsou viditelné i pro syrské S-125, což je PVO z dob Sovětského svazu.

„Dokáže nahlásit, že tam něco je, ale už nedokáže tento objekt charakterizovat,“ uvádí portál slova experta z Centra strategických a mezinárodních průzkumů Todda Harrisona. Navíc, podle jeho mínění, tento radar nedokáže přesně určit místo objektu. Ono stačí vědět, že tam cosi je, to věděli i Srbové, když sestřelili „neviditelný“ Lockheed F-117 Nighthawk raketou SA-3 právě zastaralým sovětským S-125, který je však stále stejně výkonný jak nynější americký PVO Patriot.

Justin Bronk z britského Královského spojeného ústavu obranných výzkumů má za to, že nová technologie umožní Číně rozšířit znalosti v oblasti amerických neviditelných letounů. Nemůže být však použita k zaměření raket s cílem likvidace amerických objektů. „Tento radar je přece jen zranitelný, protože je dobře vidět z vesmíru, a podléhá prostředkům radioelekronického boje. Tudíž může být užitečný jen v počátečních stadiích boje,“ píše Business Insider.

Reklama: