Útok pod falešnou vlajkou? Někdo napadl v Ománském zálivu dva tankery. Pompeo ihned bez vyšetření obvinil Írán

WASHINGTON – TEHERÁN | V Ománském zálivu byly napadeny dva ropné tankery. O události informovala televizní stanice Press TV. Uvádí se, že členové posádky dvou napadených ropných tankerů již byli evakuováni a nyní se nachází v bezpečí. S odvoláním na své vlastní zdroje to uvedla agentura Reuters. Mike Richard (M.Rd.) Pompeo ihned obvinil Írán. Je to útok pod falešnou vlajkou, který má „ospravedlnit“ budoucí zločinecké napadení Íránu Spojenými státy?

Útok pod falešnou vlajkou?

„Podle informací jeden z tankerů, který byl napaden u pobřeží emirátu Fudžajra ve Spojených arabských emirátech (SAE), Front Altair, patří norské společnosti Frontline a plaví se pod vlajkou Marshallových ostrovů. Druhý tanker, Kokuka Courageous, je registrován v Panamě,“ informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

​Mluvčí singapurské společnosti BSM Ship Management, která provozuje tanker Kokuka Courageous, uvedl, že byl trup lodi na pravé straně poškozen. Rovněž dodal, že 21 členů posádky opustilo tanker, přičemž jeden z nich byl lehce zraněn a byla mu poskytnuta první pomoc.

„Tanker Kokuka Courageous zůstává v dané oblasti a nehrozí, že by se mohl potopit. I náklad na palubě, metanol, je také v bezpečí,“ dodal.

Norské noviny VG uvádějí, že by se na palubě tankeru Front Altair mohli nacházet i Rusové. Publikace cituje slova mluvčího společnosti, která tanker vlastní. Ten totiž uvedl, že mezi členy posádky byli občané Ruska, Gruzie a Filipín: „Mohu říci, že všech 23 lidí na palubě je nyní v bezpečí. Byli přepraveni na jiné plavidlo,“ dodal k věci mluvčí společnosti.

Rovněž se uvádí, že záchrannou operaci provedl Írán. Při ní bylo z tankerů evakuováno celkem 44 osob, které byly následně přepraveny na území této země. Informovala o tom agentura IRNA s odkazem na své zdroje.

Reuters také poukazuje na to, že v oblasti, k němuž došlo v incidentu, se nachází i lodě Námořnictva Spojených států amerických, které poskytují podporu. Arabská média mezitím zjistila, že tankery byly vystaveny torpédovému útoku. Uvádí se, že požár na obou tankerech dále pokračuje.

Válečná propaganda: SS obvinily Írán z útoku na tankery v Ománském zálivu

Donald John Trump čeká až se mu dostaví rozum

Spojené státy americké se domnívají, že Írán je odpovědný za útok na tankery v Ománském zálivu, takový názor vyjádřil americký ministr zahraničí SS M.Rd. Pompeo. SS v oblasti využívají i průzkumný letoun P-8.

Podle amerického ministra je tento názor založen na údajích rozvědky, použitých zbraní, úrovni znalostí nutných na provedení takové operace, nedávné stejné útoky na lodě a ta skutečnost, že žádná ze skupin v regionu nemá takovou úroveň výcviku, která by stačila k provedení takové operace.

Zároveň americký vůdce Donald John Trump oznámil, že Washington a Teherán zatím nejsou připraveny k jednání: „Jsem velmi vděčný premiérovi (pozn. Japonska Šinzó) Abemu, že pojede do Íránu a setká se s Ájatolláhem Sajjidem Alí Chameneíem, ale osobně si myslím, že je příliš brzy na uzavření dohody. Nejsou na to připraveni, my také ne!“ napsal vůdce SS Trump na svém Twitteru.

Írán vinu popírá; Vždyť pomohl a podal postiženým pomocnou ruku

Ilustrační snímek

Írán kategoricky odmítá nepodložené tvrzení Spojených států, že by byl zodpovědný za útoky na dva ropné tankery v Ománského zálivu. Mise Íránu při OSN zároveň útoky ve čtvrtek nejsilnějším možným způsobem odsoudila, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

„Írán je připraven hrát aktivní a konstruktivní úlohu při zajišťování bezpečnosti strategických námořních přechodů, jakož i při podpoře míru, stability a bezpečnosti v tomto regionu“, informuje agentura AP s prohlášení íránské stále mise při OSN.

Teherán dále varoval před nátlakem, zastrašováním a zlovolným chováním SS a vyjádřil znepokojení nad podezřelými incidenty, a sice útoky na zmíněné tankery.

Lži z tlamy Pompeovy

Mike Richard (zkráceno na M.Rd.) Pompeo – vhodný zmrd k oběšení? | repro: Axios

Jako celek tyto nevyprovokované útoky představují jasnou hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost, uvedl M.Rd. Pompeo s tím, že je to očividný útok na svobodu plavby a nepřijatelná kampaň Íránu na eskalaci napětí. Vše americký lhář odsoudil a aby to podtrhl tak přídal, že terčem byli nevinní civilisté. Takto se vesměs podtrhují lži americké propagandy, přidají se „nevinní civilisté,“ aby se hrálo americké mentálně nevyvinuté společnosti na city.

„Írán by měl používat diplomacii, ne teror, krveprolití a vydírání. Spojené státy budou bránit své síly, zájmy a stát za svými partnery a spojenci, aby ochránili globální obchod a regionální stabilitu,“ dodal šéf americké diplomacie, který je odpovědný ve své minulosti i za vraždy páchané americkými tajnými službami po celém světě.


Íránská a arabská média ve čtvrtek informovala, že v Ománském zálivu došlo k útoku na dva ropné tankery – Fronta Altair a Kokuka Courageous. Všichni členové posádek obou tankerů byli evakuováni na území Íránu.
„21 námořníků z tankeru Kokuka Courageous, kteří opustili loď, jsou nyní na palubě torpédoborce Námořnictva Spojených států amerických USS Bainbridge. Průzkumný letoun Spojených států P-8 také poskytuje podporu,“ uvádí zpráva amerického námořnictva.
Podle informací velitelství byly nouzové signály tankerů vyslány v 6:12 a 7:00 místního času. Lodě se v tuto dobu nacházely v mezinárodních vodách, upřesňuje CENTCOM, který byl Íránem označen za teroristickou organizaci.
Podle některých údajů se mluví o torpédovém útoku, v jehož důsledku na palubách došlo k výbuchu a následným požárům. Nicméně tyto informace nejsou oficiálně potvrzeny.