Recep Tayyip Erdoğan udělal tečku v otázce s S-400; Tehdy a tehdy nám je Rusko dodá!

ANKARA | Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan prohlásil, že ruské protiletadlové raketové komlexy S-400 budou dodány v červenci. Uvádí to turecký televizní kanál NTV. S tím, že dodal, že je nekoupí, protože je už koupili. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Recep Tayyip Erdoğan

„Neříkám, že Turecko koupí S-400. Říkám, že je Turecko již koupilo, je to uzavřená věc. Budou dodány příští měsíc,“ řekl Recep Tayyip Erdoğan.

Dodal, že Turecko nemá v úmyslu dostávat od někoho povolení k obraně země s tím, že turecký vůdce zdůraznil, že Turecko je ochotno spolupracovat se všemi dodavateli zbraní, a to i se Spojenými státy, pokud budou ochotny splnit podmínky Ankary.

Připomněl, že Turecko předložilo své požadavky ke smlouvě o amerických raketových systémech Patriot, ale Spojené státy je nedokázaly splnit.

Turecký prezident vyjádřil naději na zahájení společné výroby S-400 s Ruskem v nejbližší budoucnosti. Připomněl, že taková možnost byla jedním z důvodů smlouvy s Moskvou.

Během rozhovoru o možném definitivním zákazu dodávek amerických stíhaček F-35 do Turecka v případě nákupu S-400 připomněl, že Turecko tato letadla nejen kupuje, ale také se podílelo na jejich vytváření. „Ankara investovala do tohoto projektu 1,25 miliardy dolarů,“ zdůraznil.

Podle jeho slov bude pokračovat v jednáních o této otázce s vůdcem SS Donaldem Johnem Trumpem. Předtím Andrew Winternitz, zástupce poradce amerického ministra obrany pro Evropu a Severoatlantickou alianci (SA), označil nákup S-400 Tureckem za nepřijatelné riziko pro Spojené státy.


Jednání mezi Moskvou a Ankarou o nákupu S-400 byla zahájena již v roce 2016. V roce 2017 Rusko potvrdilo, že obě strany uzavřely dohodu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan tehdy oznámil, že záloha již byla zaplacena.
Spojené státy se však stále ještě snaží zabránit dodávkám S-400 do Turecka.
Washington vyhrožuje sankcemi a opakovaně prohlásil, že hodlá zdržet nebo zcela zrušit prodej Turecku svých stíhaček F-35.
Ankara ale trvá na tom, že se plánů ohledně nákupu S-400 nezřekne.
Uvádí se, že první dodávku systémů protivzdušné obrany má Turecko obdržet v červenci.
Podle SS jsou však komplexy S-400 neslučitelné s normami Severoatlantické aliance (SA), kdy to však sama SA popírá.