Soud uznal bývalého šefa úřadu vlády Tuska vinným v případě havárie s Kaczyńskim u Smolenska

VARŠAVA | Polský soud uznal ve čtvrtek šéfa úřadu vlády bývalého premiéra Donalda Tuska vinným ze zanedbání svých povinností v případě osudného letu do Ruska z roku 2010. Let skončil havárií a smrtí prezidenta Lecha Kaczyńského i dalších 95 vlivných představitelů Polska. Informovala o tom tisková agentura AP.

Trosky polského prezidentského speciálu u Smolenska

Soud ve Varšavě prohlásil, že spolupracovník tehdejšího premiéra Tomasz Arabski vystavil prezidenta Kaczyńského nebezpečí, když povolil riskantní let na skromně vybavené letiště při ruském městě Smolensk. Arabski dostal podmíněný trest deset měsíců vězení, proti kterému se může odvolat.

Prokuratura argumentovala, že letiště u Smolenska nemělo být zvoleno za cíl prezidentského letu a že během příprav prezidentovy cesty bylo spácháno mnoho dalších chyb. Prokuratura připsala vinu Arabskému a žádala podmíněný trest jeden a půl roku vězení. Arabski tvrdí, že je nevinný.

Vyšetřovatelé předtím připsali vinu za havárii lidskému selhání v nepříznivém počasí a špatnému navigování ruskými leteckými dispečery.

Avšak bratr a dvojče zesnulého Lecha Kaczyńského, Jarosłav Kaczyński, který je předsedou polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), tvrdí, že tragédii způsobil nedbalý přístup tehdejší Tuskovy vlády.

Ta byla kritická vůči jeho bratrovi-prezidentovi. Lídr PiS obviňuje především Tuska ze smrti bratra, svého dlouholetého politického soupeře, který je nyní předsedou Evropské rady.


Havárie se stala 10. dubna 2010 a zahynuli při ní prezident Kaczyński, první dáma Maria Kaczyńska a desítky vysoce polských vládních i vojenských představitelů.
Letadlo směřovalo do Ruska na vzpomínkovou akci v katyňském lese u Smolenska, která se měla konat na počest přes 20 tisíc polských důstojníků a intelektuálů, vyvražděno v roce 1940 během druhé světové války .
Prezidentův bratr Jarosław mnoho let organizoval měsíčně ve Varšavě vzpomínkový obřad na počest obětí havárie.
Rusko odmítá vrátit vrak letadla s tím, že ho stále potřebuje při probíhajícím vyšetřování.