Vladimir Vladimirovič Putin v souvislosti s případem zatčeného novináře propustil dva generály

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin podepsal dekret o propuštění policistů, kteří se podíleli na zadržení novináře Ivana Valentinoviče Golunova. Informovala o tom tisková služba Kremlu, na kterou se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir VLadimirovič Putin pomstil obratem Ivana Valentinoviče Golunova

„Propustit z funkce ředitele protidrogového úřadu Ministerstva vnitra pro Moskvu, generálmajora Jurije Devjatkina, a ředitele Úřadu pro vnitřní záležitosti Západního administrativního okruhu Moskvy, generálmajora Andreje Pučkova,“ píše se v dokumentu.

Dne 11. června ministr vnitra RF Vladimir Alexandrovič Kolokolcev prohlásil, že Vyšetřovací výbor Ruské federace poskytne právní posouzení k akci policistů, kteří se podíleli na zadržení novináře Ivana Valentoviče Golunova.

„Materiály vyšetřování vlastní bezpečnostní služby o oprávněné činnosti policistů, kteří zadrželi novináře Ivana Golunova, byly předány Vyšetřovacímu výboru Ruské federace. Policisté byli uvedeni mimo výkon služby,“ řekl v úterý ministr vnitra novinářům. Ve čtvrtek dostali vyhazov.

Jak by se podobná kauza táhla dlouho v Česku rok, dva? Jak dlouho by byl ve vazbě ve vězení. V Rusku stačil týden a „podezřelý“ byl v domácím vězení.

Kolokolcev, Vladimir Alexandrovič také dodal, že požádá ruského prezidenta Vladimíra Vladimiroviče Putina, aby propustil ředitele protidrogového úřadu Ministerstva vnitra pro Moskvu Jurije Vladimiroviče Devjatkina a ředitele úřadu pro vnitřní záležitosti Západního administrativního okruhu Moskvy Andreje Alexandroviče Pučkova.


Informace o zadržení novináře agentury Meduza Ivana Valentoviče Golunova se objevily minulý týden v pátek ráno. Podle všeho měla policie hlavního města při prohlídce u žurnalisty nalézt dne 6. června drogy, konkrétně pět balíčků se sypkou látkou.
Expertiza odhalila, že se jednalo o mefedron. Poté policie informovala, že u novináře doma byly nalezeny další tři balíčky a také váha. Proti novináři tak bylo následně zahájeno trestní stíhání.
Podle slov samotného novináře mu byly dané drogy podstrčeny.
Trestní stíhání pak spojil se svými publikacemi o pohřebním byznysu, přičemž v souvislosti s ním mu chodily výhrůžky.
O případ se začala zajímat i moskevská ombudsmanka Taťána Alexandrovna Potjajeva. Na základě žádosti moskevského primátora Sergeje Semjonoviče Sobjanina se vyšetřování ujal velitel moskevské policie.
O kontrole průběhu daného vyšetřování informovala i generální prokuratura. Asistent prezidenta Ruska Anton Anatoljevič Kobjakov prohlásil, že spis Golunova, Ivana Valentoviče také prostudoval.
Moskevská policie následně informovala, že vyšetřování odhalilo, že část drog, které byly nalezeny v bytě Ivana Valentoviče Golunova, tvořil kokain vážící více než pět gramů.
Policie rovněž odpověděla na otázky, které jí zadávala média v souvislosti se zadržením novináře. Policie však odmítla, že by byl novinář po zadržení zmlácen, ač dříve prohlásil, že ho jeden z policistů udeřil pěstí do obličeje a další si mu stoupl na hruď.
V nemocnici, kam byl novinář odvezen poté, co si stěžoval na svůj zdravotní stav, potvrdili, že lékařské vyšetření neodhalilo nic vážného, co se týče jeho zdravotního stavu. Nebyly tedy zjištěny žádné zlomeniny, žádné tržné rány, pouze odřenina na zádech a hematom v oblasti oka.
Na základě posouzení stavu hospitalizovaného hlavní lékař nemocnice, kde k danému vyšetření došlo, uvedl, že není důvod k tomu, aby zadržený dále zůstával v nemocnici.
V úterý 11. června Ministerstvo vnitra Ruska informovalo o tom, že bylo na základě rozhodnutí zastaveno trestní stíhání novináře.
Stalo se tak v souvislosti s tím, že mu nebyla prokázána účast na spáchání trestného činu.
Podle ministra vnitra Vladimira Alexandroviče Kolokolceva bylo toto rozhodnutí přijato na základě výsledků biologických, forenzních a genetických vyšetření a otisků prstů. Ještě ten den byl novinář propuštěn z domácího vězení a uvádí se, že obvinění vůči jeho osobě bude zrušeno.
Případ novináře Ivana Valentinoviče Golunova vyvolal obří reakci veřejnosti v Rusku, ale i v zahraničí. Novináři požadovali jeho vydání – (zdroj).
Jak by se podobná kauza táhla dlouho v Česku rok, dva? Jak dlouho by byl ve vazbě ve vězení. V Rusku stačil týden a „podezřelý“ byl v domácím vězení.