Marine Le Pen a Matteo Salvini se spojenci představili novou frakci Evropského parlamentu

BRUSEL | Předsedkyně francouzské gaullistické strany Národní shromáždění Marine Le Pen ve čtvrtek ohlásila formování nové skupiny v Evropském parlamentu, která sdružuje vlastenecké strany napříč Evropskou unií. Jak deklarují, jejich cílem je vrátit moc z Bruselu zpět členským státům. Zmiňují i zrušení protiruských sankcí. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Byla představena nová evropská frakce v EP

Nová skupina nese název Identita a Demokracie (ID) a sdružuje francouzské Národní sdružení, italskou Ligu, Alternativu pro Německo (AfD) spolu s vlasteneckými stranami z Rakouska, Finska, Dánska a dalších zemí. Česko bude zastupovat ve frakci SPD.

Toto sdružení nahradí stávající skupinu Evropa národů a svobody, která má v dosavadním složení parlamentu 36 míst.

Byť probruselské strany ve volbách získaly dvě třetiny míst, zatímco ID bude mít 73 ze 751 křesel, vlstenci považují svůj výsledek z úspěch zdvojnásobili svou přítomnost v EP. „Změnili jsme šachovnici Evropské unie,“ prohlásila Marine Le Pen.

„Stále jsme sice menšina, ale jsme větší menšina než kdy jindy,“ řekl v Bruselu novinářům lídr Strany Finů Jussi Halla-aho.

Vlasteneckým stranám se podařilo překonat rozdíly a sjednotily se, aby vrátily kompetence členským státům, omezily migraci a šíření islámu v Evropě. Spolupředseda AfD Joerg Meuthen program ID shrnul následovně: „Žádné zvyšování kompetencí EU, žádnou větší harmonizaci, žádné podrývání národních států.“

Tiskové konference se zúčastnil i předseda hnutí SPD Tomio Okamura. „Domluvili jsme se na dalších krocích na prosazování našeho politického programu na evropské úrovni. Chceme bezpečnost, svobodu a suverenitu evropských národů bez nařízení z Bruselu. Držte nám palce!“ napsal na svůj Facebook.

Meuthen dále kritizoval sankce proti Rusku. „Vystupujeme proti prodloužení sankcí. Žádným způsobem neovlivňují chování Ruska. Můžeme si je prodlužovat dalších deset let a nic to nezmění,“ uvedl Meuthen, který je rovněž místopředseda ID.

Salviniho poradce pro zahraniční vztahy Marco Zanni ale neztrácí naději, že se do nové skupiny podaří přilákat i další strany, jako například španělskou Vox. „Signálem pro všechny strany, které mají radikálně odlišný pohled na Evropu, je, že všichni budeme těžit, pokud budeme pracovat spolu,“ poznamenal Zannni.


Květnové volby do Evropského parlamentu vyhrála uskupení Evropská lidová strana (EPP) se 179 mandáty.
Oproti předchozímu volebnímu období ale výrazně oslabila.
Na druhém místě skončili socialisté se 153 křesly.
Znatelný nárůst kromě vlasteneckých stran zaznamenali i liberálové, ke kterým se hlásí francouzský prezident Emmanuel Macron, i zelení.
V současné době probíhají vyjednávání o to, kdo zaujme post předsedy Evropské komise. Německo a další země chtějí, aby se jim stal předseda vítězné EPP, rodák z Bavorska Manfred Weber.
Macron však jeho kandidaturu odmítá.
Dříve se spekulovalo, že český premiér Andrej Babiš se bude snažit v rámci Visegrádské skupiny prosadit kandidaturu německé kancléřky Angely Merkelové. Ten však tyto spekulace odmítl.