Rusko a Venezuela hodily americký dolar do koše. Obchodují v rublech

CARACAS | Ministr průmyslu a národní produkce Venezuely Tareck Zaidan El Aissa Maddah uvedl, že Rusko a Venezuela se ve své obchodní spolupráci vzdávají obchodování prostřednictvím amerického dolaru a budou používat výhradně ruské rubly. Zdůraznil, že obě země to udělaly i proto, že americké sankce neumožňují obchodovat podle starého systému, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek

Současný ministr a bývalý viceprezident Venezuely Tareck Zaidan El Aissa Maddah má syrsko-libanonský původ (jeho otec se do Venezuely přestěhoval z Libanonu). Reagoval na výroky Vladimíra Vladimiroviče Putina, který minulý pátek na Petrohradském fóru prohlásil, že americká vláda využívá dolar, jako nástroj nátlaku na mnohé země, a vyzval, aby obchodní partneři přehodnotili funkci americké finanční jednotky.

Tareck Zaidan El Aissa Maddah zdůraznil, že Rusko a Venezuela podobné změny udělají hned a už nebudou obchodovat prostřednictvím dolaru, ale budou používat ruské rubly.

„Spojené státy využívají závislost mezinárodních korporací, bank a mezinárodního finančního systému na dolarech a využívají to, jako nástroj, který ostatní nutí uspokojovat požadavky Washingtonu a tuto skutečnost často kritizuje široká mezinárodní veřejnost,“ komentuje současnou situaci íránská informační agentura Pars Today.