Politická krize v Moldavsku je vyřešena? Puč se nezdařil. Neměl podporu z venčí

KIŠINĚV | Demokratická strana Moldavska se na zasedání Národní politické rady v pátek rozhodla, že půjde do opozice, a vláda Pavla Filipa, která byla prezidentem Igorem Nikolajeviče Dodonem propuštěna, odstupuje. Pavel Filip to oznámil na pátečním briefingu. Dodal, že podepsal žádost o rezignaci a přál úspěch vládě Maiy Sandu.

Maia Sandu a Igor Nikolajevč Dodon | repro: DCNews

„Předkládáme vám dopis s rezignací, učinili jsme toto rozhodnutí, protože na státní zaměstnance je vyvíjen nátlak. Přeji Maie Sanduové úspěch pro dobro lidí, doufám, že to bude zvládat lépe než já,“ řekl pučita Filip, který nechtěl uznat porážku ve volbách a nechtěl se vzdát vládního pašalíku.

Jak dále informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, tak společně s Filipem podepsal dopis s rezignací celý jeho kabinet ministrů, kdy se tak domnívají, že tak bude částečně vyřešena politická krize v zemi, ale úkol získání moci legální cestou padne na ramena poslanců parlamentní většiny. Což je propaganda, jelikož mají legální moc, která vzešla z voleb.

„Občané Moldavska, dovolte mi poblahopřát vám k tomuto symbolickému vítězství. Demokratická strana, která uzurpovala moc v zemi, přiznala porážku, ale to ještě není konečné vítězství,“ řekl prezident Moldavska Igor Nikolajevič Dodon na pátečním brifingu.

Podle jeho slov Filipova vláda nemohla odstoupit, protože už byla nezákonná od 8. června – dne, kdy byl vytvořen kabinet ministrů Maiy Sandu.


Moldavsku se začátkem června opět vyostřila politická situace. Strana socialistů Moldavska a blok ACUM vytvořily 8. června parlamentní většinu a země po třech měsících čekání dostala novou vládu.
Ústavní soud však prohlásil tato rozhodnutí za nezákonná, parlament naopak oznámil, že vládnoucí Demokratická strana prostřednictvím soudců uzurpuje moc.
Následující den Ústavní soud Moldavska jmenoval místopředsedu Demokratické strany Pavla Filipa dočasně vykonávajícím povinnosti prezidenta, aby podepsal dekret o rozpuštění parlamentu a vyhlásil předčasné volby na 6. září.
Moldavský prezident Igor Nikolajevič Dodon nazval rozhodnutí ÚS o jeho sesazení zoufalým krokem k uzurpování moci. Soud v zemi již ztratil legitimitu.
Puč Pavla Filipa a Ústavního soudu byl odkázán k neúspěchu, jelikož nebyl podpořen z venčí. Překvapivě se měla EU a Rusko stejný pohled na věc. A aktivity Filipa byly odsouzeny Bruselu i v Moskvě.