České úřady nezjistily zvýšená rizika spojená s firmou Huawei

PRAHA | Česká ministerstva dokončila analýzy rizik, která jsou spojená s čínskou technologickou firmou Huawei a ZTE. Takový úkol tuzemské rezorty dostaly od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Výsledky práce potvrdily, že česká ministerstva ani společnost Huawei ani jiné čínské firmy ze svých tendrů nevyloučila.

Ilustrační foto: Huawei

Pokud by bylo objeveno zvýšené riziko, rezorty by měly zvážit vyřazení čínských technologických firem z veřejných zakázek. Zde šlo především o informační infrastruktury státu, například rozvody energie a komunikační sítě, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„V současné době nedošlo k žádnému vyřazení technologií Huawei a ZTE Corporation z připravovaných či probíhajících tendrů ministerstva spravedlnosti,“ uvedli v rezortu spravedlnosti.

Nicméně české rezorty udělaly preventivní kroky za účelem zvýšení kybernetické bezpečnosti: „Byla přijata preventivní opatření, která směřují k ochraně především přenášených neutajovaných informací,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka.

Během rozboru rizik rezort práce a sociálních věcí zjistil, že se tam v řadě oblastí používá zařízení firmy Huawei. Následně byla připravena interní opatření, která se ještě musí schválit: „Úroveň žádného z identifikovaných rizik ale nedosáhla kritického stupně, nebylo tedy nezbytné činit okamžité kroky,“ poznamenala mluvčí úřadu Andrea Vašáková.

Jedinou výjimkou se stala Finanční správa, která spadá pod ministerstvo financí. Ta v lednu vyřadila Huawei z tendru na portál Moje daně, jehož hodnota činila půl miliardy korun.

Ale poté, co čínská firma zareagovala a přišla se stížností, rezort celou zakázku zrušil. Přičemž z dalších tendrů Huawei vyřazen nebyl.

Některé rezorty, například ministerstvo dopravy nebo ministerstvo pro místní rozvoj, ve svých informačních systémech vůbec nepoužívá technologie Huawei.


Před měsícem se prezident ČR Miloš Zeman na tiskové konferenci během návštěvy v Maďarsku vyslovil k problematice spojené s kauzou firmy Huawei, kterou Spojené státy zařadily na černou listinu kvůli podezření z čínské špionáže. Avšak bez důkazů – takže jen propaganda a ekonomický terorismus.
Novináři se zajímali o to, jestli Zeman bude i za těchto okolností trvat na účasti, které se týká projektu vybudování vysokorychlostní sítě v České republice.
Zeman prohlásil, že není agentem SS a považuje tuto americkou politiku za konkurenční hry.
Dále uvedl názorný příklad postupu země, kde je zrovna na návštěvě: „Maďarsko nejen uzavřelo s Huawei smlouvu o strategické spolupráci, ale podepsalo už i první obchodní kontrakty o zavádění sítě 5G. Jak rozhodne vláda, ten krok se tady připravuje, a já doufám, že proběhne co nejdříve. Ale myslím si, že nechat si diktovat od koho máme brát a nebrat například zemní plyn nebo nechat si diktovat, kdo nám má instalovat síť 5G by znamenalo stát se nesvéprávnou zemí,“ vyjádřil svůj názor český prezident.