Britská justice rozhodne o osudu politického vězně Assange až v únoru 2020

LONDÝN | Spojené státy chtějí vydat Juliana Assange, zakladatele WikiLeaks, kvůli jeho zveřejnění diplomatických zpráv, které v roce 2010 ve Washingtonu způsobily obrovské ztrapnění. Jenže on dělal jen práci novináře. Jak by svět reagoval, že by byli zatčení reportéři deníku The Washington Post Carl Bernstein a Bob Woodward za zveřejnění aféry Watergate?

Julian Assange po zatčení britskými bastardy | repro: Sputnik (© REUTERS / Henry Nicholls)

Julian Assange ve věku 47 let nebude čelit slyšení o vydání minimálně do nového roku. Politický vězeň Assange se dnes zúčastnil slyšení pomocí videomostu z vězení. Během slyšení se rozhodovalo, co bude dalším krokem v procesu jeho vydání do Spojených států (SS), což by bylo bezprecedentní, jako i likvidace svobody médií a slova.

​Bylo rozhodnuto, že proběhne pětidenní slyšení o vydání po 24. únoru 2020. Politický vězeň Assange se nachází v londýnské věznici Belmarsh, kde si odpykává 50 týdenní trest za vyhýbání zatčení a skrývání se na ekvádorské ambasádě poté, co se jednalo o jeho vydání do Švédska kvůli obviněním ze znásilnění.

Byl příliš nemocný na to, aby se objevil na slyšení. Sil Assangeovi stačilo na to, aby se objevil na video přenosu soudu Westminster Magistrates‘ Court v centrální části Londýna.

Spojené státy (SS) chtějí soudit Assange kvůli špionáži, obviňují ho z publikace velkého množství tajných dokumentů, které, jak říkají v SS, ohrozily informátory, kteří poskytují tajné informace Spojeným státům a koaličním silám v Iráku a Afghánistánu, ovšem špionáže by se dopustil, kdyby tajné dokumenty předal cizí mocnosti, ale on je pouze zveřejnil, takže dělal činnost novináře.

Julian ​Assange tvrdí, že je novinář a jako novinář je chráněn Prvním dodatkem ústavy Spojených států amerických.

Včera Sajid Javid, což je mu-slimácký prašivý pes, který zastává v Britanisátu post ministra vnitra, podepsal extradici Assange do SS. Soud vše pozdržel. Jak dopadne jednání soudu? Zvítězí zdravý rozum, nebo americká brutální agrese tupých zvířat?


Assange je také znám díky publikacím, které odhalily činnost USA během vojenských operací v Afghánistánu a Iráku, včetně vraždění civilistů. Týkaly se také podmínek, ve kterých přebývají vězni ve věznici Guantánamo na Kubě.
Assange byl v roce 2010 ve Švédsku obviněn ze sexuálního obtěžování a znásilnění.
Novinář odmítal všechna obvinění. Podle něj ženy, které ho zažalovaly, to udělaly kvůli mstě a tlaku úřadů. Od června roku 2012 se ukrýval na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Bál se totiž, že bude vydán do této skandinávské země.
Ráno 11. dubna 2019 byl Assange zadržen na základě zatykače z roku 2012, kdy se nedostavil k soudu, a také na žádost úřadů Švédska a Spojených států.
Soud v Londýně zjistil, že Assange také porušil podmínky pro propuštění na kauci a odsoudil spoluzakladatele internetového portálu WikiLeaks na 50 týdnů vězení.