Připomenutí zvěrstva spáchaného německými zrůdami! V Lidicích si stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce německými vrahy

LIDICE | V Lidicích na Kladensku si dnes stovky lidí připomněly 77 let od vyhlazení obce německými nacistickými vrahy. Informují ČTK na svém webu ceskenoviny.cz, kdy tají etnickou příslušnost, píše jen o nacistech, ale byli to především Němci a až pak nacisté. V Lidicích vraždili němečtí hrdlořezové.

Památník Lidice

„Svůj příběh připomněla i Marie Šupíková, která jako dítě tragédii přežila. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) při projevu zdůraznil, že na Lidice nelze zapomenout,“ informuje agentura o pietní akci připomínající německé zrůdné běsnění.

„Jako každý jsem znal příběh vyhlazení Lidic, ale něco jiného je stát na tomto místě, a jedno jestli poprvé, podruhé, podesáté. Něco jiného je číst o lidických hrůzách a něco jiného, když jste tady, na místě, kde se hrůzy udály,“ cituje agentura Vondráček.

Podle něj se Lidice staly symbolem pro celý svět. „I dnes existují pokusy rozeštvat lidi, rozdělit nás do různých soupeřících tlup, ale to se nesmí už nikdy opakovat,“ dodal Vondráček, který ve své řeči označil nacismus za zrůdný pokus o popření humanity.


V Lidicích vraždili Němci.
V Lidicích žilo za druhé světové války kolem 500 obyvatel, 10. června 1942 zastřelili Němci 173 lidických mužů.
Ženy a děti nejdříve strávily tři dny v tělocvičně kladenského gymnázia, poté byly děti německými zrůdami od matek odděleny.
Ženy byly převezeny do německých koncentračních táborů.
Děti, které nebyly vybrány k poněmčení nebo přesáhly jeden rok věku, skončily v Chelmnu, kde je Němci s největší pravděpodobností hromadně zavraždili plynem.
Obec byla zcela srovnána se zemí. Zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.