Bude Rusko, Indie a Čína (RIC) ještě více úzce spolupracovat?

NOVĚ DILLÍ | Ministerský předseda Indie Naréndra Módí navrhl uspořádat schůzku ve formátu Rusko-Indie-Čína na okraj summitu G20 v Japonsku. S tímto návrhem přišel indický premiér v Biškeku na schůzce s prezidentem Ruské federace Vladimirem Vladimirovičem Putinem. Oba se účastní summitu ŠOS.

Vladimir Vladimirovič Putin, Naréndra Módí a Si Ťin-pching | repro: The Wire

Indický premiér při jednání s Vladimirem Vladimirovičem Putinem vyjádřil jistotu v nutnosti podobných kontaktů na nejvyšší úrovni také na jiných mezinárodních fórech, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Náměstek ředitele Národního ústavu pro rozvoj moderní ideologie Igor Vladimirovič Šatrov je toho názoru, že v Osace se může konat další summit RIC (Rusko, Indie a Čína).

Je důležité, že se schůzka bude konat ne kdesi jinde, ale před očima Donalda Johna Trumpa, podotkl v interview pro Sputnik ruský odborník.

Donald John Trump čeká až se mu dostaví rozum

„V jistém slova smyslu je to ostentativní krok. To je gesto ukazující blízkost pozic tří velkých zemí – Ruska, Číny a Indie. K demonstraci blízkosti pozice dojde na pozadí de facto rozpadávajícího se systému mezinárodní součinnosti, a to nejen politické, ale i ekonomické. Obchodní války, které iniciovaly Spojené státy, vážně podkopaly systém mezinárodních ekonomických vztahů. Schůzku RIC můžeme chápat jako poselství ostatním účastníkům G20. V každém případě, když se taková schůzka uskuteční, stane se významnou politickou událostí,“ uvedl politolog Šatrov, Igor Vladimirovič.

„Pozorovatelé budou jistě sledovat, kdy se bude konat summit RIC v Osace – před možnými schůzkami Si Ťin-pchinga s Trumpem a Putina s Trumpem, nebo po nich,“ podotkl ruský politolog pro Sputnik.

Předseda Si vůdci Trumpovi – dívej blbečku | repro: EJ Insight

V každém případě odborník očekává, že účastníci summitu RIC projednají politiku nátlaku ze strany Spojených států (SS). Možná, že bude následovat i vypracování společné reakce na počínání SS.

„Všichni tři partneři potřebují vzájemnou podporu, budou jí projednávat na summitu. Na schůzce ve formátu RIC se může jednat rovněž o přeorientování obchodních proudů pro řešení hospodářských problémů, které vznikají v souvislosti s protekcionismem Spojených států,“ podotkl Igor Vladimirovič Šatrov.

Odborník Akademie společenských věd Čínské lidové republiky (ČLR) Wu Enyuan považuje uspořádání summitu RIC na okraji G20 za včasné a aktuální.

„Summit Čína-Rusko-Indie je významnou událostí, kterou můžeme jen uvítat. Čína, Rusko a Indie jsou velkými regionálními a světovými velmocemi. Tyto tři velmoci se mohou sejít a posoudit takové otázky, jako je BRICS a ŠOS, napomáhání regionální bezpečnosti a zachování míru ve světě. Kvůli svému souhrnnému ekonomickému potenciálu, celkovému počtu obyvatel a zeměpisné poloze hrají Čína, Indie a Rusku stabilizující roli ve světové politice. Jsou členy velmi významných mezinárodních organizací, a proto mají dialog a výměna mezi těmito třemi zeměmi velký význam. Jsou také určité problémy ve vztazích mezi Čínou, Indií a Ruskem, které se dají vyřešit pomocí dialogu, mj. i na summitu,“ uvedl Wu Enyuan.

Čínský odborník dále poznamenal, že summity Číny, Indie a Ruska upoutávají pozornost celého světa, protože hlavy tří států projednávají nejen záležitosti jižní Asie, nejen situaci v Asii, ale i v celém světě. „To je velká světová událost,“ dodal.

Vladimir Vladimirovič Putin a Donald John Trump | foto: Sputnik (© AFP 2018 / Jorge Silva)

Za jeden z kroků na přípravu summitu RIC v Osace můžeme pokládat v mnohém příznačnou schůzku předsedy ČLR Si Ťin-pchinga a ministerského předsedy Indie Naréndry Módího na okraj summitu ŠOS v Biškeku. Konala se hned po návštěvě Si Ťin-pchinga v Rusku, v jejímž průběhu obě strany prohlásily, že rusko-čínské vztahy vstupují do nové epochy. V Biškeku se setkal Naréndra Módí s lídrem ČLR brzy po svém znovuzvolení do úřadu ministerského předsedy.

„Čína a Indie mají společně hájit volný obchod a multilateralismus, hájit zákonná práva rozvojových zemí na rozvoj,“ podotkl na schůzce s Módím předseda ČLR Si Ťin-pching.

Naréndra Módí ze své strany naznačil maximálně pružnou zahraničněpolitickou linii Indie. Promluvil o ochotě rozvíjet spolu s Čínou kontakty na vysoké úrovni, upevňovat strategickou součinnost, rozšiřovat mezistátní spolupráci v nových sférách, a také urovnat patřičným způsobem rozpory mezi oběma zeměmi.

Vladimir Vladimirovič Putin a Naréndra Módí | foto: huffingtonpost.in