Německý exkancléř Gerhard Schröder: Krym byl vždy součástí Ruska

FRANKFURT NAD MOHANEM | Bývalý německý vrcholný politik a kancléř Gerhard Schröder, který patří k nejsilnějším kritikům současné nevyvážené americké zahraniční politiky otevřeně hovoří o tom, že Krym byl vždy součástí Ruska a referendum o připojení Krymu k Rusku bylo legitimní. Informace uvedl německý portál Frankfurter Allgemeine Zeitung, na který se odkazuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Gerhard Schröder | repro: Der Spiegel

Podle Schrödera Nikita Sergejevič Chruščov přidělil Krym k Ukrajině teritoriálně v čase existence SSSR a v té době to nemělo žádný mezinárodně právní význam, situace se změnila po rozpadu SSSR, kdy se Chruščovovo vnitropolitické rozhodnutí přetavilo do oblasti mezinárodního práva.

V roce 2014, kdy chtěli Američané získat Krym jako nepotopitelnou letadlovou loď v Černém moři a posílit svůj tlak na jižní Rusko, však Rusové Američany předběhli a Američanům se nepodařilo Krym získat, takže možnosti amerického tlaku vůči Rusku se značně zmenšily, míní bývalý německý kancléř.

Gerhard Schröder považuje referendum na Krymu, v němž se obyvatelé vyslovili za přičlenění k Rusku za legitimní a právoplatné.

Vladimir Vladimirovič Putin a Gerhard Schröder | foto: euromaidanpress.com

„Nejde o žádnou agresi Ruska, ale krok v souladu s mezinárodním právem Referendum je z pohledu práva a mezinárodního práva akceptovatelným právním aktem. Připojení Krymu k Rusku na základě pravomocného referenda není porušením mezinárodního práva, na rozdíl od násilného vytvoření Kosova, které vzniklo pod americkým vojenským nátlakem a v rozporu s mezinárodním právem. Právě kvůli tomu množství států existenci samostatného Kosova neakceptuje,“ píše slovenský deník.

Slova Gerharda Schrödera staví otazník i nad právní mocí amerických sankcí vůči Rusku. „Sankce jsou v rozporu s mezinárodním právem, ale veřejnost si už zvykla, že mezinárodní právo je oblast, kterou Američané úspěšně a cílevědomě porušují několik desítek let.“ Mnozí proameričtí politici v Německu považují slova Gerharda Schrödera za skandální. Redaktoři Bildu se otevřeně ptají zda ještě mluví Gerharda Schröder za Berlín, nebo zda už mluví otevřeně za Moskvu.

Nutno připomenout, že Bild byl založen americkými tajnými službami, aby se podílel na denacifikaci Německa a měl v očích Němců z amerických okupantů vytvořit spojence, takže se propagandě Bildu nelze divit. Inu, Bild je hlásnou troubou americké propagandy v Německu – na vymytí mozků. Na východě Německa Bild nečetli, takže proto je mentální a politická odlišnost mezi východními spolkovými zeměmi a západními tak veliká.

„Portál rusvesna klade důraz na Schröderová slova o tom, že sankce vůči Rusku za Krym a Donbas musí být v nejbližší době odstraněny a že Ukrajina musí být přinucena plnit Minské dohody a že by měly akceptovat v souvislosti s Ukrajinou i nové hranice mezi Ruskem a Ukrajinou,“ uzavírají HlavnéSprávy.sk, které jsou podle britské studie Reuters Institute for the Study of Journalism 2018 nejdůvěryhodnějším internetovým médiem na Slovensku.