Orkán v Jeseníkách prověřil krajské záchranáře

JESENÍK | Silný vítr a přívalové srážky, které způsobily rozvodnění menších toků na Jesenicku – takový byl námět cvičení Orkán 2019. Informuje tiskový odbor Olomouckého kraje.

Prověrka připravenosti při cvičené záchranářů ORKÁN | foto: olkraj.cz (Olomoucký kraj)

S následky řádění živlů v podobě popadaných stromů, poničených střech, škod na infrastruktuře a výpadku dodávek elektrické energie se musely vypořádat všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS) i krajského krizového řízení.

„Cvičení, jejichž úkolem je prověřit připravenost záchranářů, pořádáme pravidelně. Vždy vybíráme zadání podle toho, co by v našem kraji opravdu mohlo v budoucnu hrozit. Jednotlivé složky IZS pak pilují koordinaci záchranných a likvidačních prací,“ řekla vedoucí krajského oddělení krizového řízení Alena Hložková.

Během třídenního cvičení u Mikulovic a Zlatých Hor si policisté, zdravotníci a hasiči společně s polskými kolegy z Opole vyzkoušeli záchranu osob z vodního toku, likvidaci následků silného větru, zřízení evakuačního střediska a také nouzové zásobování vodou. Nechyběla ani záchrana lidí z podzemních prostor či pátráním v terénu nebo stabilizace staticky narušených budov.

„Ukazuje se, že všechny složky IZS pracují jako tým a nehrají si na vlastním písečku. Navíc dokážou efektivně spolupracovat i s polskými kolegy. A to je pro všechny obyvatele regionu skvělá zpráva,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Cvičení prověřilo také spolupráci hejtmanství s městy a vesnicemi, zapojily se i některé státní organizace.