Odporná rusofobie! Nočním vlkům nedovolil Filip Petlička klást věnce obětem nacismu tam, kde ostatní! Němce pustil?

LIDICE | Zcela bezprecedentní politický incident se odehrál dnes 15. 6. 2019 v Lidicích, kde probíhal pietní akt kladení věnců obětem nacistů. Když se chystali k aktu kladení připojit Noční vlci, podle údajů, které máme, to měl být Filip Petlička, vedoucí oddělení prezentace Památníku Lidice, který Vlkům jejich akci překazil. Vadily mu ruské trikolóry, (že šlo o Filipa Petličku Sputniku sdělil Marek Radkovič z Nočních vlků), píše redaktor Sputniku Česká republika Vladimír Franta.

Noční vlci v Lidicích | foto: Sputnik (Vladimír Franta)

K Nočním vlkům se začala stahovat vojenská policie. Noční vlci však nechtěli vyvolat konflikt. Věnce nakonec položili jinam než ostatní, a symboly Ruska ze sebe nestrhli.

„Sám to nechápu, je to pro mě obrovské zklamání. Přijeli jsme uctít památku občanů z Lidic. (Nepřijeli jsme nikoho provokovat.) Nynější občané nás potkávali a děkovali nám, že jsme přijeli […] Absolutně nepochopím, proč se tohle vůbec stalo […] Najednou se objevil zaměstnanec památníku a řekl – ‚žádné ruské symboly. Sundejte vaše vesty‘,“ řekl Marek Radkovič (viceprezident české sekce Nočních vlků).

Vlci dostali ultimátum: „Chcete-li položit věnce, pak jinde než ostatní. Nebo sundejte vaše odznaky!“ Pana Petličku jsme nenašli, rádi bychom mu položili otázku, zda zakáže přistávat letadlům Aeroflotu, nesoucím na svých ocasních plochách ruské trikolóry. Nebo se má snad také zavřít ruská ambasáda, na jejíž střeše vlaje vlajka Ruské federace? Nebo snad svět bojoval ve druhé světové válce proti SSSR?

Vše se odehrávalo za účasti vysokých představitelů České republiky. Byla přítomna ministryně spravedlnosti Benešová či předseda Parlamentu ČR Radek Vondráček. Den v Lidicích započal mší. Kněz pověděl: „Musíme bojovat proti zlu a v eucharistii sjednotit oběti z Lidic…“ Poté byly chystány věnce reprezentující města, politické strany, různá ministerstva a cizí země. Sjížděli se zahraniční velvyslanci.

Noční Vlci pózují pro Sputnik ČR | © SPUTNIK / VLADIMÍR FRANTA

Reportér Sputniku se od (československých) Nočních vlků dozvěděl, že jim mělo být nejprve přislíbeno, že se budou moci zúčastnit kladení věnců společně s výše vyčíslenými politiky a diplomaty. Vždyť kladení věnců mělo uctít barbarsky, ba zvěrsky zavražděné obyvatele Lidic německými nacisty.

My nikdy naše symboly nesundáváme. Je to naše srdcová záležitost. Věnce jsme položili mimo památník. Bylo mi z toho hodně špatně. Nepochopitelné…“ (Marek Radkovič)

Sovětský svaz byl mezi vítěznými mocnostmi, které se střetly s německými nacisty. Nacisté plánovali vyhlazování tzv. podlidí, antropologicky se nehodících k teutonickému poněmčení (germanizaci). Petličkovi vadily ruské trikolóry, které v druhé světové válce nesymbolizovaly SSSR. Znovu ale zdůrazňujeme, že pokud by někdo zpochybnil roli SSSR ve vítězství nad nacismem, zavládne jistě chaos, protože jak současné hranice států (jako třeba Polsko, státy Pobaltí…), tak poválečná diplomacie staví na akceptování faktu, na kterém se shodla generace, která přežila válku, a to že SSSR spolu s ostatními spojenci je vítěz. Jestliže Petlička neví, že SSSR byl vítěznou a důležitou mocností v boji s hnědou mašinérií plodící genocidu, jejíž zpochybňování je např. v Izraeli neprominutelným a trestným činem, jestliže neví, že takovýto postoj na půdě protinacistického památníku zavání přesně tím samým nacismem, reportér Sputniku se v podstatě nemůže ubránit dojmu, že akt cynizmu, který byl proti Vlkům použit v Lidicích, je vrcholnou mírou výsměchu a moderního dějinného zkreslování, za který se lidičtí úředníčci z Památníku Lidice budou muset asi jednou pěkně stydět.

„Nejsme političtí (bohužel? pozn. autora). Jsme především motorkáři… Jako takoví jsme přijeli uctít památku mrtvých z Lidic. Příští rok přijedeme zas. Když nás nepustí, uctíme památku jiný den, večer, v noci. Tu památku rozhodně uctíme.“ (Marek Radkovič)

Reportér Sputniku se snažil získat vyjádření na místě přítomného velvyslance Ruské federace, který se ve své reakci nechtěl nijak unáhlit, proto nás odkázal na tiskovou zprávu, jež se zřejmě teprve bude připravovat. Předseda Parlamentu Vondráček jen mávl rukou řka, že kdykoli se vyjádří Sputniku, dostane se do pěkného h*jzlu. Daleko vstřícnější k nám byli předseda KSČM JUDr. Vojtěch Filip, místopředseda KSČM a stínový ministr spravedlnosti JUDr. Stanislav Grospič, místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. K celkové atmosféře Lidic se nám vyjádřil Tomio Okamura. Samozřejmě jsme vyzpovídali samotné Noční vlky. To vše naleznete v přiloženém videu.


Kráceno | Zdroj: cz.sputniknews.com