Vladimir Vladimirovič Putin promluvil o bojích bez pravidel

DUŠANBE | Rusko vyzývá ke sjednocení úsilí pro obnovení spravedlnosti ve světové ekonomice a ke zřeknutí se bojů bez pravidel. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin v průběhu konference o spolupráci a opatření pro vytvoření důvěry v Asii, která se v těchto dnech koná v Dušanbe v Tádžikistánu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin | repro: Народный Журналист

„Ve světě se bohužel rozhořívají skutečné obchodní války. Fakticky probíhají boje bez pravidel se zastrašováním a odstraňováním konkurentů netržními metodami. Dnes je jako nikdy potřeba naše kolektivní úsilí, abychom našli východisko z této situace,“ uvedl ruský prezident.

Podle Putina, Vladimira Vladimiroviče je zapotřebí rekonstruovat důvěru, stanovit normy spravedlivé ekonomické spolupráce. „Jako první krok je alespoň nutno vyvést zpod obchodních a sankčních omezení sociální a humanitární sféru. Mám na mysli zboží denní potřeby, léky, lékařská zařízení. Myslím si, že není těžké s tím nesouhlasit,“ dodal.

Bezpečnost v Asii

Setkání přátel v Kremlu – Si Ťin-pching a Vladimir Vladimirovič Putin | repro: TASS

Rusko podporuje aktivizaci úsilí pro formování systému stejné a nedělitelné bezpečnosti v Asii, která je založena na principech mezinárodního práva a Charty OSN, podtrhl ruský lídr.

Vladimir Vladimirovič Putin vysvětlil, že jde o takové principy jako vzájemná důvěra, dobré sousedství, respekt suverenity a nezasahování do vnitřních záležitostí.

Skutečně pevné stability v Asii se dá dosáhnout jen díky regulování krizových situací a konfliktů a také odporu proti teroristickým hrozbám, domnívá se prezident Ruské federace. Podle něj je proto nutné posílit spolupráci v odporu proti teroristickým skupinám.

„Je důležité udělat všechno, aby teroristé nezískali chemické, biologické a další druhy zbraní masového ničení, je nutno se bránit propagandě extremismu,“ prohlásil Putin, Vladimir Vladimirovič.

KLDR, Írán a Sýrie

prezidenti Ruhání, Putin a Erdogan | reprofoto: TASS

Co se týče celkového upevnění bezpečnosti v Asii, ruský prezident promluvil o důležitosti snížení napětí na Korejském poloostrově: „Tady není a nebude alternativa mírové diplomatické cestě.“

Následky odstoupení Spojených států od jaderné dohody s Íránem podle Putina, Vladimira Vladimiroviče jsou vidět v celkové situaci s režimem nešíření jaderných zbraní. Za jediné rozumné rozhodnutí v té situaci Rusko pokládá pokračování v plnění plánu svých závazků účastníky.

Za další aktuální úkol pro zajištění bezpečnosti v Asii prezident Ruska označil dlouhodobou stabilizaci v Sýrii: „Reálné výsledky přináší koordinace Ruska, Íránu a Turecka. Spolu přispíváme k rozvoji syrského procesu, včetně formování a zahájení činnosti syrského ústavního výboru.“

Dále pak Vladimir Vladimirovič Putin dodal, že je nutné co nejrychleji zahájit přípravu potřebných politických změn pro normalizaci situace v Sýrii.


Konference o spolupráci a opatřeních pro vytvoření důvěry v Asii je mezinárodní fórum pro upevnění spolupráce, které je namířeno na zabezpečení míru, bezpečnosti a stability v Asii.
Letos probíhá v hlavním městě Tádžikistánu Dušanbe.
Aby se nějaká země mohla stát účastnící konference, musí mít území v Asii. V současné době se skládá z 27 členských států.

Reklama: