Írán přestane plnit další závazky z jaderné dohody, kterou Spojené státy vypověděly

TEHERÁN | Írán dnes ohlásí další kroky, které budou znamenat odstoupení od závazků z mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015, od které vloni jednostranně a bezdůvodně odstoupily Spojené státy (SS). Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na zprávy íránských médií.

Ilustrační snímek | Foto: TASR -teraz.sk

Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak íránská organizace pro atomovou energii zítra – v zařízení pro výrobu těžké vody v Araku – oznámí přípravné kroky, které budou ze strany Teheránu znamenat další omezení dodržování závazků vyplývajících z jaderné dohody. Slovenský deník se odkázal na tiskovou agenturu Tasnim.

Podle agentury má jít o kroky, které Teheránu umožní zvýšit zásoby obohaceného uranu, jakož i produkci těžké vody v Araku. Agentura neuvedla, jaké zdroje její poskytli tuto informaci.

Írán už v květnu 2019 oficiálně pozastavil určitá plnění vyplývajících z dohody o svém jaderném programu, kterou v roce 2015 uzavřel se světovými velmocemi, ovšem až po roce, co od ní odstoupily Spojené státy. Írán vyzval zbylé účastníky (Čína, Francie, Německo, Rusko a Spojené království), aby vyvinuly tlak na Spojené státy, aby byla dohoda dodržována.

Teherán následně oznámil, že čtyřnásobně zvýší svou produkci slabě obohaceného uranu, kterého může na základě dohody uchovávat jen omezené množství. Pohrozil také, že překročí i úroveň obohacování uranu, kterou mu povoluje jaderná dohoda.


Mezinárodní dohoda z roku 2015 Teherán zavazuje k výraznému omezení svých jaderných kapacit výměnou za zrušení mezinárodních ekonomických sankcí.
Americký vůdce Donald Trump však od dohody odstoupil již v květnu 2018 a následně obnovil sankce na Írán včetně embarga na export ropy.
Začátkem května 2019 Spojené státy sankce vůči Íránu ještě zpřísnily, když zrušily všechny dosud platné výjimky ze zákazu dovozu íránské ropy.
Napětí mezi oběma zeměmi od doby graduje.