Izrael pojmenoval osadu na okupovaných Golanských výšinách po DJ Trumpovi

JERUZALÉM | Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli oficiálně otevřel novou židovskou osadu na okupovaných Golanských výšinách pojmenovanou po americkém vůdci Donaldu Johnovi Trumpovi. Informovala o tom agentura AFP.

Nová osada nese název Ramat Trump, což v překladu z hebrejštiny znamená Trumpová výšiny. Název osady připomíná skutečnost, že současný šéf Bílého domu v březnu uznal izraelskou suverenitu nad Golanskými výšinami, strategickým územím na hranicích se Sýrií, kterou jsou však dle mezinárodního práva územím Syrské arabské republiky.

„Golany jsou a vždy zůstanou izraelské. Je velmi dobrým přítelem Izraele, který přijal bezprecedentní rozhodnutí,“ prohlásil Netanjahu na slavnostním aktu na adresu DJ Trumpa.

Ceremonie se zúčastnil i velvyslanec SS v Izraeli David Friedman a další představitelé americké diplomatické mise.

David Friedman s manželkou Tammy Deborah Sand a Sara s Bibi Netanjahu v Ramat Trump

Vůdce SS Trump se odklonil od dlouholetého mezinárodního konsenzu, když 25. března 2019 uznal izraelskou svrchovanost nad částí původně syrských Golanských výšin, které židovský stát obsadil během šestidenní války v roce 1967. Mezinárodní společenství tento krok nikdy neuznalo a odsoudilo i březnovou změnu postoje Spojených států k této otázce.

Při příležitosti oficiálního otevření osady Ramat Trump se tam v neděli uskutečnilo výjezdní zasedání izraelské vlády, jejíž ministři zasedli kolem velkého stolu pod stanem. Na místě nově založené osady Ramat Trump už nyní bydlí několik osadnických rodin, celkem asi 10 lidí.