Moravskoslezský kraj si půjčuje chytře a levně. Při splácení šetří desítky milionů

OSTRAVA | Moravskoslezskému kraji se daří snižovat svoje dlouhodobé závazky vůči bankám. Zároveň dbá na to, aby úvěry byly co nejlevnější. Proto nyní krajští zastupitelé využili příznivé situace na trhu v dlouhodobých úrokových sazbách a rozhodli se refinancovat vybrané úvěrové tranše čerpané u Evropské investiční banky. Kraj tak ušetří 35 milionů korun.

Krajský úřad Moravskoslezského kraje

Moravskoslezský kraj si v minulosti vzal od Evropské investiční banky (EIB) dva úvěry, které využíval zejména na zaplacení svého podílu u investičních akcí spolufinancovaných z evropských peněz. Úvěr z roku 2005 splatil vloni, v současnosti splácí 2miliardový úvěr uzavřený v roce 2010. Tuto půjčku čerpanou v pěti tranších v průběhu pěti let kraj podle splátkového kalendáře doplatí v roce 2025.

„Dvě tranše jsme čerpali s velmi výhodnou pevnou úrokovou sazbou. Proto je budeme dál splácet EIB podle dohodnutých podmínek. U zbývajících tří s pohyblivou úrokovou sazbou a přirážkou až 0,8 procenta ročně jsme využili příznivé situace na finančním trhu a rozhodli se je refinancovat. Tak, abychom zaplatili co nejméně na úrocích. Koncem března jsme proto vyhlásili mezi bankami poptávkové řízení, se svou nejvýhodnější nabídkou zvítězila UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia díky záporné přirážce k pohyblivé úrokové sazbě,“ uvedl náměstek hejtmana pro finance, majetek a investice Jaroslav Kania.

Dodal, že krajští zastupitelé dnes schválili smlouvu s UniCredit Bank o refinancování. „Splacení 1miliardové půjčky u UCB tak bude levnější o 35 milionů korun než u EIB,“ upřesnil náměstek hejtmana Jaroslav Kania s tím, že kraj tak naplňuje akční plán pro rok 2019 v rámci Strategie Krajského úřadu Moravskoslezského kraje do roku 2025 v oblasti odpovědné správy financí a majetku kraje.

Reklama: