Uctili jsme památku obětí bestiality nacistického Německa, které vyvraždilo Lidice; Posselt lže!

S kolegou z Poslanecké sněmovny Vojtěchem Munzarem jsme za ODS položili včera v Lidicích věnec, abychom uctili památku obětí bestialního aktu nacistického Německa, které před 77 lety vyvraždilo lidické muže, ženy poslalo do koncetráků a s vyjímkou pár dětí určených k převýchově zplynovalo i více jak 80 lidických dětí.

Jan Skopeček

V Lidicích jsem potkal i Ednu Goméz, předsedkyni našeho krajanského spolku v Mexiku. Jezdí do Lidic z Mexika pravidelně. Příběh Lidic byl pro ní tak silný, že se začala učit česky a dodnes dělá v Mexiku pro naše vzájemné vztahy mnoho.

Když do Lidic váží cestu pravidelně dáma z Mexika, měl by se sem každý Čech alespoň jednou za život podívat a projevit úctu obětem vypálení Lidic.Připomínáme si 77. výročí vyhlazení Lidic nacistickým Německem. Vyhlazení Lidic kromě stovek dospělých obětí neunikly ani děti. Pár dní po vypálení Lidic byly v Kladně vytrženy z náruče matek, které skončily v koncentracích (otcové byly popraveni okamžitě na místě). Kromě dětí do jednoho roka a několika málo dětí určených k převýchově v německých rodinách bylo více jak 80 lidických dětí usmrceno výfukovými plyny ve speciálním vyhlazovacím voze.

Německé nacistické zrůdy se nezastavily před ničím. Nezapomeňme a alespoň jednou za život se sem, prosím, přijeďte podívat a uctít oběti masakru, který s lidstvím nemá společného vůbec nic. Chvilka tady strávená a atmosféra místa se z učebnic a knih získat nedá. Čest památce lidických obětí!
Rozhodně odmítám dávat do souvislosti rozpoutání II. světové války a německého běsnění pod vlajkou národního socialismu s dnešní snahou národních států uchovat si alespoň nějakou míru suverenity v unifikované EU. Uvažovat o obojím pod stejnou negativní nálepkou nacionalismus a dělat z toho závěry pro dnešní EU, jak to dělá B. Posselt, je prostě nepřípustné a nepřijatelné. Stejnou logikou bychom museli odsoudit naše emancipační snahy vymanit se z rakouské monarchie a vybudovat moderní český stát.

Není chybou našeho národa, ani žádného jiného, že si Německo zvolilo A. Hitlera a pod zvrácenou nacistickou ideologií likvidovalo jiné národy. Kvůli této jejich vlastní vině nemusíme likvidovat koncept národních států jako takových. Ostatní evropské národní státy dokázaly a jistě dokážou žít v míru. Konec konců byla to i zásluha konkrétních národních států, kteří se nacistickému Německu postavily a celý náš kontinent zachránily. Národní státy nejsou příčinou válek.

Příčinou konfliktů a válek jsou diktátoři s ideologiemi jdoucími proti svobodě. Tak tomu bylo i v případě II. světové války a A. Hitlera, kterému s jeho ideologií byla loajální i většina sudetských Němců, kteří se jemně řečeno otočili k československému státu a národu zády.

Nenechme si B. Posseltem namlouvat každoročně něco jiného. Je v našem zájmu mít s Německem co možná nejlepší vztahy a dominantně se dívat do budoucna, ale představa, že by v ČR probíhal sjezd sudetských Němců je pro mě naprosto nepředstavitelná a musí být českou politickou reprezentací rázně odmítnuta.