Mevlüt Çavuşoğlu: Nepřijmeme americké požadavky ohledně S-400

ANKARA | Turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoğlu prohlásil, že Ankara neustoupí tlaku Spojených států kvůli smlouvě s Ruskou federací ohledně získání ruských protiletadlových raketových systémů S-400. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

S-400

„Ankara nepřijme požadavky Spojených států ohledně systému protivzdušné obrany S-400,“ řekl Mevlüt Çavuşoğlu v neděli během návštěvy provincie Hatay, která sousedí se Sýrií.

Navíc dodal, že Turecko má svoji zahraniční politiku. „Ano, jsme členy mnoha mezinárodních organizací. Naše členství v mezinárodních organizacích nebo rozvoj bilaterálních vztahů se zeměmi jim nedává právo zpochybňovat naši zahraniční politiku,“ dodal na adresu americké agrese.

Navíc Mevlüt Çavuşoğlu poukázal na to, že pokud se Spojené státy obávají možných nevýhod Turecka s využitím ruských systémů, pak má Washington možnost diskutovat o svých obavách v pracovní skupině, kterou Ankara navrhla již dávno.

SS aktivně vyvíjí tlak na Turecko, aby opustilo dohodu ohledně S-400. Kvůli tomu Turecku vyhrožují různými sankcemi, od vyloučení z Severoatlantické aliance (SA) až po zmrazení dodávek stíhacích letounů F-35. Washington tvrdí, že systémy nebudou kompatibilní se zbytkem vybavení SA a že S-400 může odhalit slabiny F-35 Moskvě.

Navzdory nátlaku Ankara tvrdohlavě trvá na tom, že bude pokračovat s dohodou S-400 a nabídla vytvoření pracovní skupiny s Washingtonem, která by zpochybnila veškeré obavy ohledně tohoto návrhu. SS ale s tímto návrhem nesouhlasí.


Dříve v Ankaře zdůraznili, že neustoupí od nákupu S-400. Spojené státy (SS) prohlašují, že sytém S-400 je neslučitelný se standardy Severoatlantické aliance (SA), vyhrožují sankcemi za jejich případný nákup a opakovaně uvedly, že mohou prodloužit nebo zrušit proces prodeje nejnovějšího letadla F-35 Tureckem. SA to popírá a navíc SS sankcemi vyhrožují za nákup S-400 i Indii, která v SA není, takže to usvědčuje SS ze lži.
Jak již dříve uvedl časopis Foreign policy s odkazem na dopis ze dne 6. června, hlava Pentagonu Patrick Shanahan napsal tureckému ministrovi obrany Hulusi Akarovi, že turečtí piloti studující v Spojených státech (SS) stíhačky F-35 by měli opustit zemi před 31. červencem, a že nepřijmou nové piloty pro výcvik.
Washington se tímto způsobem neustále pokouší přesvědčit Ankaru, aby situaci s Moskvou (od podepsání smlouvy v roce 2017) vyřešila a znovu pohrozila tím, že zablokuje dodávky letounů F-35 a uvalí sankce na zemi.
Dříve turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sdílel, že diskutoval o smlouvě ohledně S-400 s jeho ruským protějškem a řekl, že dodávka systémů by mohla začít již v první polovině července.