Důchodová past bude bolet nyní, nebo v budoucnu

PRAHA | Ekonom Jan Pavel z Národní rozpočtové rady řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu (Český rozhlas Radiožurnál), že se Česko blíží k okraji dluhové pasti. Hlavním důvodem je podle něj stárnoucí populace Česka. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Senioři v autě bez řidiče | repro: iknowexpo.org

Pokud se na situaci podíváme z krátkodobého hlediska (dva až tři roky do budoucnosti), dá se podle Pavla říci, že se ekonomice daří dobře. Ale při pohledu na vzdálenější budoucnost se ukazuje, že v roce 2030 v Česku mohou nastat zlé časy, pokud politici nepřijmou určitá opatření. Mohla by se například nebezpečně zvýšit naše míra zadlužení, píše agentura.

Pavel však uvedl, že nemůže s jistotou předpovědět tento scénář. Pokud ale politici provedou zásadní změny, je dost možné, že se temné scénáře nenaplní.

Podle něj by se politici měli věnovat hlavně důchodové reformě a hledat cesty, jak stabilizovat příjmy do státní kasy.

„Z mého pohledu je nutné, aby si politická reprezentace ujasnila, jestli chce ten problém řešit teď, což by znamenalo, že rozprostřeme s tím spojené náklady, nebo to teď řešit nebude, nechá to na rok 2030, případně až na rok 2047 a pak s tím spojené náklady naloží na v té době ekonomicky aktivní generaci,“ uvedl Pavel.

Dodal, že existuje několik cest, jak stabilizovat důchodový systém. Zaprvé se dá zvyšovat věk odchodu do důchodu, navíc se mohou zvyšovat daně a v neposlední řadě by se v některých resortech měly spořit finanční prostředky, které by se měly věnovat na financování důchodů.

Co se týče zvyšování daní, jednou z možností je zavedení sektorové daně. Pavel však je za to, že by se měly zvyšovat daně, nedělal by to však sektorově, ale plošně.

Nynější daňové příjmy prý kopírují to, s čím kabinet počítal. Podle Pavla však nemůžeme počítat s tím, že rozpočet skončí v přebytku, jak se to stalo v minulých letech. Kabinet už podle něj nemá mnoho prostoru na další „finanční dárečky“ voličům. Platí to i u dalšího razantního zvýšení důchodů. „Pokud bude chtít vláda přidat na důchodech, musí říct i to B, kde chce ubrat,“ dodal na závěr.


Jan Pavel je český ekonom. V roce 2008 byl jmenován docentem na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Působí ale také na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. Jeho hlavní působiště je ale Vysoká škola ekonomické v Praze. Píše texty jednak z oboru, tedy ekonomie, pak taky práce z vojenské historie. Učí na Vysoké škole ekonomické v Praze. Od srpna 2010 radil českému premiérovi Petrovi Nečasovi (ODS) v problematice státních zakázek. Pravidla veřejných zakázek se snaží zlepšit i skrze členství v Národní ekonomické radě vlády (NERV), která připravuje pro český vládní kabinet reformní změny.

Reklama: