Více jak polovina amerického letectva je proti ruským Su-57 bezbranná

WASHINGTON | Americké letouny F-15C Eagle, jež tvoří polovinu všech stíhaček ve výzbroji vojenského letectva USA, nedokážou bez hluboké modernizace čelit ruským stíhačkám páté generace Su-57. Píše o tom americký magazín The National Interest. Na americký magazín se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Suchoj Su-57 | foto: © Sputnik / Vladimir Fedorenko

V článku se píše, že Su-57 předčí četné světové stíhačky co do manévrovatelnosti a výzbroje. Přitom F-15C bude potřebovat velkou modernizaci a nové zbraně, aby dokázal čelit ruskému letounu.

Americká stíhačka teoreticky může, píše The National Interest, získat modul Legion, který již vyvíjí společnost Lockheed Martin. Díky tomuto modulu by F-15C dokázal zjistit přítomnost letounů vyrobených s použitím technologií stealth, včetně Su-57, a zaútočit na ně.

„Su-57 ale vydrží první výstřel, a F-15C se octnou v nevýhodné situaci ve srovnání s neobvykle manévrovatelnými ruskými stíhačkami,“ upřesňuje magazín. V tomto případě bude přežití americké stíhačky úplně závislé na profesionalismu letců.

F-15C | repro: wikipedia.org (U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Samuel Rogers CC 0 – Volné dílo)

V březnu byla zveřejněna zpráva, že ruská stíhačka páté generace Su-57 zaostává za americkou F-35 Lightning II v slabé viditelnosti, avšak předčí ji v doletu, rychlosti a manévrovatelnosti.
Su-57 je první ruská stíhačka páté generace. Stroj je vyzbrojen 30 mm automatickým kanonem, dokáže nést rakety třídy vzduch-vzduch a vzduch-země, a také různé bomby.
Ruská stíhačka Su-57 je konstruována jako stroj páté generace, kde se klade důraz na malou radarovou viditelnost. Té se dosahuje použitím speciální tvarů, materiálů a povrchů letounu.
SS jako stroje páté generace provozují stíhací letoun F-22 a F-35.
F-35, na rozdíl do F-22, prodávají svým spojencům v rámci Severoatlantické aliance. Program stíhačky F-35 je nejdražším zbrojním programem na světě v historii vojenství.