Írán odhalil velkou kybernetickou špionážní síť CIA

TEHERÁN | Íránská zpravodajská služba odhalila činnost kybernetické sítě, která působila pod kontrolou CIA. Informoval o tom Ali Šamchani, tajemník Nejvyšší rady národní bezpečnosti Íránu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | repro: youtube.com

„Před nějakou dobou naší rozvědkou byla objevena jedna z nejsofistikovanějších sítí CIA, která se podílela na kybernetické špionáži a byla důležitou součástí operačního potenciálu CIA v cílových zemích pro Spojené státy. Sít byla zasažena,“ uvedl Šamchani pro státní televizi.

Írán podle něj sdílel potřebné informace o této skutečnosti s dalšími partnerskými zeměmi, kde síť CIA působila, což vedlo k identifikaci, zadržení a potrestání řady špiónů v různých zemích.

Zpráva se objevuje na pozadí obvinění Íránu z útoku na tankery v Ománském zálivu ze strany Spojených států (SS). Íránský ministr zahraničních věcí Mohammad Džavad Zaríf prohlásil, že tato obvinění z útoků na tankery jsou bezdůvodná.

„Podezřelé činy v Ománském zálivu proti ropným tankerům (…) se zdají být doplňkem k ekonomickým sankcím, protože sankce úspěch neměly,“ řekl mluvčí íránského parlamentu Ali Larijani na adresu amerických lží.

Íránská a arabská média ve čtvrtek oznámila, že v Ománském zálivu byly napadeny dva ropné tankery – Front Altair a Kokuka Courageous. Podle některých údajů to byl torpédový útok, jehož následkem došlo na lodích k výbuchu a požáru. Tato verze však není oficiálně potvrzena. Všichni členové posádky napadených lodí byli evakuováni na území Íránu. Podle údajů majitele jednoho z tankerů bylo na palubě Front Altair 11 Rusů, nikdo z nich nebyl zraněn.


V posledním měsíci se situace ve vztazích mezi SS a Íránem značně vyostřila. Americké úřady zavedly tvrdé sankce proti klíčovým odvětvím íránského hospodářství, a i nadále zesilují sankční tlak. Podle všeho je cílem Washingtonu „změna chování“ islámské republiky.
SS také označily Íránské revoluční gardy za teroristickou organizaci. V reakci na to Írán uznal Centrální velení ozbrojených sil USA (CENTCOM) teroristickou organizací a samotné Spojené státy pak označil za „stát podporující terorismus“.
Následně válečný poskok DJ Trumpa John Bolton oznámil, že SS posílají k íránským břehům letadlovou loď Abraham Lincoln a bombardéry. Podle jeho slov tím Washington dává „íránskému režimu jasný a nepochybný signál o tom, že jakýkoli útok na zájmy Spojených států nebo jejich spojenců bude nelítostně odražen“.
Vůdce SS Donald Trump přitom prohlásil, že doufá, že se povede zabránit válce s Íránem. Stejně tak i íránský duchovní vůdce Alí Hameneí prohlásil, že Írán nehodlá válčit s SS. Podle jeho slov však bude i nadále klást Washingtonu odpor.