Desetiletý výzkum polsko-slovenské skupiny egyptologů vyústil v unikátní 3D video

KÁHIRA – BRATISLAVA | Slovenští egyptologové ukázali, jak vypadalo starověké osídlení v Egyptě. Desetiletý výzkum polsko-slovenské skupiny egyptologů vyústil v unikátní 3D video, které ukazuje osídlení lokality Tell el-Retábí před 3500 lety. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | foto: youtube.com

Tajemná civilizace v údolí Nilu udivuje lidi více než jedno tisíciletí – prvními egyptomany se stali už Římané. Egyptské scény a motivy jsou používány různými kulturami. A samozřejmě vynálezy umělců a spisovatelů se často zdají být velmi vzdálené od současných představ vědců.

Výsledky polsko-slovenského archeologického výzkumu, který byl proveden v letech 2007-2017, byly prezentovány prostřednictvím fenomenálního videa. Záběry zobrazují osídlení lokality Tell el-Retábí ve východní deltě Nilu v Egyptě během Druhé přechodné doby a Nové říše.

„V téměř čtyřminutové animaci je zachycen vývoj této lokality zejména v turbulentním období od Druhé přechodné doby až do příští Nové říše (17. až 12. století před n. l.), které vykazuje zajímavé paralely i pro současnost – Tell el-Retábí zažila společenské krize, klimatické změny i migrace obyvatelstva,“ uvedla TASR Renata Rábeková z Nadace Aigyptos.


Starověký Egypt světové civilizaci zanechal obrovské kulturní dědictví, umělecká díla ve starověku byla vyvezena do různých částí světa a široce kopírována mistry jiných zemí. Zvláštní architektonické formy – majestátní pyramidy, chrámy, paláce a obelisky – inspirovaly představivost cestujících a průzkumníků po celá staletí.
Egyptští mistři vytvořili krásné nástěnné malby a sochy, zvládli metody výroby skla a fajáns a básníci a spisovatelé vytvořili nové formy v literatuře. Mezi vědecké úspěchy starých Egypťanů patřilo vytvoření původního psacího systému, matematiky, praktické medicíny, astronomických pozorování a výsledného kalendáře. Zájem o památky, artefakty a archeologické vykopávky ve starověkém Egyptě, který vznikl (pozn. zájem) mezi XIII. a XIX. století, vedl ke vzniku vědy egyptologie a vzniku uměleckých směrů (egyptomania, egyptský styl) – (zdroj).