Írán dokáže zvýšit úroveň obohacení uranu za dva dny

TEHERÁN | Írán je s to překročit úroveň obohacení uranu podle jaderné dohody, 3,67 %, za jeden nebo dva dny, sdělil zástupce íránské Organizace pro atomovou energii Behrooz Kamalvandi. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

JE Búšehr | repro: wikipedia.org
(Paolo Contri – IAEA Imagebank – Flickr: 04710033 – CC BY-SA 2.0)

„Zvýšení úrovně obohacení na ukazatel přes 3,67 % se dá uskutečnit během jednoho nebo dvou dní,“ cituje Kamalvandiho agentura Fars na svém kanálu na Telegramu.

Řekl, že existují dva scénáře. „Jeden z nich je zvýšení úrovně obohacení uranu z 3,67 % na 5 % pro potřeby jaderné elektrárny v Búšehru. Druhý spočívá ve stanovení (úrovně obohacení) pro reaktor v Teheránu, 20 %,“ řekl Kamalvandi.

Íránská Organizace pro atomovou energii očekává vládní rozhodnutí ohledně další etapy zrušení závazků Teheránu v rámci jaderné dohody.

„Učiní-li Evropa praktické kroky pro zajištění íránských zájmů, pak se vrátí situace se splněním íránských závazků v jaderné dohodě do normálních kolejí,“ dodal.

„Pokud jde o druhou etapu, čekáme na rozhodnutí úřadů, Evropa má zatím čas a dost možností (pozn. na zajištění íránských zájmů),“ řekl Kamalvandi v přenosu íránské televize.


Dne 8. května, v den ročního výročí odstoupení Spojených států (SS(od jaderné dohody, oznámil Írán zastavení plnění řady bodů dohody o íránském jaderném programu, zejména v části týkající se zásob obohaceného uranu a těžké vody.
V Íránu to vysvětlili tím, že SS porušují jadernou dohodu tím, že Washington zavedl sankce proti Teheránu, a také tím, že účastnické státy dohody (Německo, Francie, Velká Británie, Čína a Rusko) nedokázaly úplně překonat vzniklé problémy, zejména zajistit ekonomické zájmy Teheránu v rámci dané dohody.
Írán proto poskytl uvedeným zemím 60 dní na zajištění íránských zájmů a slíbil, že se vrátí k plnění pozastavených závazků, podaří-li se jim překonat problémy, jež vznikly kvůli akcím SS.
Nezajistí-li účastnické státy jaderné dohody zájmy Íránu v uvedeném termínu, hodlá Teherán pozastavit modernizaci reaktoru v Araku, což bylo součástí jaderné dohody, a zruší omezení na úroveň obohacení uranu.

Reklama: