V Číně byly nalezeny stopy dinosaura staré téměř 100 milionů let

PEKING | Společná americko-čínská výzkumná skupina v neděli oznámila, že se jí ve východní provincii Číny Ťiang-su podařilo najít čtyři fosilní stopy dinosaura. Stopy jsou staré téměř 100 milionů let. Informuje o tom agentura Sin-chua, na kterou se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Podle odborníků mohou stopy, které se nacházejí v malebné oblasti na hoře ve městě Xinyi, pomoct ve studiu otázky rozložení a evoluce skupin čínských dinosaurů patřících do spodní epochy období křídy.

„Stopy dinosaurů byly špatně interpretovány za stopy Li Cunxiao (858-894), známého generála pozdního období říše Tchang (618-907), a tygra, s nímž generál bojoval,“ řekl jeden z vědců Xing Lida.

Dodal, že v průběhu let se ztratil otisk tří prstů na dvou stopách sauropodů, a proto se jejich podoba vědcům jevila jako lidská noha. Nyní vědci pracují s místními úřady, aby zachránili mimořádný nález.

Studii provedli čínští a američtí paleontologové. Výsledky jejich výzkumu byly zveřejněny ve vědeckém časopise Geological Bulletin of China.

Dříve američtí paleontologové, kteří během několika let prozkoumali přes deset tisíc obratlů dinosaurů ze 700 muzejních vzorků, objevili příznaky onkologických chorob u téměř stovky ptakopysků a hadrosaurusů, kteří žili v době křídy přibližně před 70 miliony let.

Křída je poslední ze tří období, které tvoří mezozoickou éru. Začala před 144 miliony let a trvala téměř 80 milionů let. Konec křídy předěluje éru mezozoika a kenozoika. Období křídy je druhé z hlediska rozsahu (po permu) světového vymírání druhů.