Slovensko se začalo preventivně zajímat o kybernetickou bezpečnost

BRATISLAVA | Slovensko se začalo preventivně zajímat o oblast kybernetické bezpečnosti. Uvedl to místopředseda vlády SK pro investice a informatizaci Richard Raši (Směr-SD) na mezinárodní konferenci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) o kybernetické bezpečnosti a bezpečnosti při používání informačních a komunikačních technologií (ICT).

Ilustrační snímek

Raša uvedl, že kybernetická bezpečnost je životně důležitá pro každého člověka a také pro každý stát na světě. Podle něj se jí země začínají seriózně zabývat až když se něco děje, tedy po kybernetických útocích. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Proto jsme se rozhodli na Slovensku postupovat preventivně. Chceme, aby náš úřad měl přehled, ale i kontrolu nad tím, co všechno se v kybernetické bezpečnosti dělá, aby se k budování kybernetické bezpečnosti přistupovalo systémově, aby to dělal úplně každý, protože počítačová bezpečnost státu je tak dobrá, jako je kvalitní ta nejslabší součást kybernetické bezpečnosti,“ řekl Raši v souvislosti s Národním programem vybudování kybernetické bezpečnosti, který by měl být v objemu 40 milionů eur.

Raši také dodal, že Slovensko čelí kybernetickým útokům téměř každodenně, navíc jde o oblast, ve které se nikdy nedá mluvit o naprostém bezpečí.

„Na druhé straně musíme udělat vše pro to, abychom při jakémkoliv kybernetickém útoku z kterékoli části světa věděli, že jsme udělali maximum pro to, abychom ochránili Slovensku republiku,“ podotkl. Zdůraznil, že toto téma se týká všech. „Veškerá data jsou v současnosti uloženy v elektronickém formátu,“ uvedl.

Zároveň považuje Raši konferenci OBSE, která se koná v Bratislavě, za velmi důležitou, zejména z pohledu sjednocení postupu v kybernetické bezpečnosti. „Setkávají se zde odborníci mluví o svých zkušenostech, hovoří o cílech a vizích, kde bychom měli postupovat a takto se také koordinuje samotná ochrana v celém prostoru Evropské unie,“ dodal na závěr.