Bloomberg: Írán dal Evropě 10 dní na „účinná opatření“ v jaderné dohodě

WASHINGTON | Do 27. června hodlá Írán překročit limit zásob nízko obohaceného uranu stanovený Společným komplexním akčním plánem (JCPOA), nepodnikne-li Evropa účinná opatření, která by mohla zachránit Teherán před sankcemi Spojených států, oznámila agentura Bloomberg. Nelegální sankce zavedly SS po jednostranném odstoupení od dohody.

Ilustrační snímek

Jak oznámila agentura Bloomberg, mluvčí Íránské organizace pro atomovou energii (AEOI) Behrouz Kamalvandi prohlásil, že 27. června země překročí limit zásob nízko obohaceného uranu stanovený JCPOA. Teherán rovněž pohrozil, že přesáhne úroveň obohacení uranu 3,67 %, kterou předpokládá dohoda, aby zabránila výrobě materiálů vojenského určení.

„Pro Evropu je to velká zkouška. Tím hůř, že Spojené státy rozhodují za ni. Schůzky a summity už nebudou stačit. Jakmile podniknou účinná opatření, obnovíme plnění dříve převzatých závazků,“ zdůraznil Kamalvandi, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Bloomberg podotýká, že prohlášení Teheránu zvyšují tlak na evropské země, které dříve vyzvaly Íránce, aby od dohody neodstoupili, jako to udělal Washington. Evropa přitom nedokázala navrhnout nový mechanismus součinnosti pro jaderná jednání ani reálnou hospodářskou pomoc v podmínkách amerických sankcí. Nedávnému stupňování napětí napomáhala také skutečnost, že SS obvinily Írán z útoků na ropné tankery v Ománském zálivu, přitom sám Teherán svou vinu popírá.

Na íránské hrozby Spojené království odpovědělo, že uvažuje o možnosti obnovení sankcí v případě, když Teherán poruší uvedené podmínky dohody, což je podobné retardovaným Britům, být jak malý pudlík u americké nohy. I když se zatím Čína, Rusko a Evropa snaží zachovat JCPOA, bude pro ně složitější čelit nátlaku Washingtonu, který usiluje o novou a pro americké agresory výhodnější dohodu, odmítne-li Írán plnit své závazky.

Jak připomíná Bloomberg, po obnovení amerických sankcí čekal Teherán v průběhu jednoho roku na akce partnerů v dohodě, 8. května však pohrozil, že začne postupně zastavovat plnění svých závazků v rámci JCPOA, nebude-li mu v průběhu 60 dní poskytnuta ekonomická podpora.

Podle Kamalvandiho slov evropské země stále ještě mohou dohodu zachránit, Teherán však nehodlá prodlužovat termíny, které označil. Najde-li Evropa způsob, jak pomoci Íránu zachovat si přístup k mezinárodním trhům, který se mu pokoušejí SS uzavřít, Teherán slíbil, že bude znovu plnit všechny své závazky. Washington však ze své strany uvažuje o nových sankčních opatřeních, které v podstatě zabrání všem společným hospodářským iniciativám Evropy a Íránu. Pokud si to nechají evropské země líbit, tak dokazují, že jsou ne kolonií Washingtonu.

Kamalvandiho prohlášení zazněla po návštěvě v Teheránu evropské diplomatky Helgy Schmidtové, která vede sjednocenou komisi pro otázky jaderné dohody. Kvůli novým íránským hrozbám už svolala šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini schůzku s ministry zahraničí a obrany členských zemí EU. Vývoj událostí v Teheránu sledují odborníci Mezinárodní agentury pro atomovou energii, kteří mohou v případě dalších porušení iniciovat obnovení sankcí OSN.

Reklama: