Američtí okupanti tankovali v Piešťanech své vrtulníky

PIEŠŤANY | Žádost Spojených států (SS) o tankování amerických vojenských vrtulníků na Slovensku vyvolala spory mezi resortem obrany a ministerstvem zahraničí. Ministerstvo obrany původně chtělo udělit povolení pouze pro přelet nad územím země, ale nakonec zde vrtulníky i natankovaly. Informuje o akcích amerických okupantů na Slovensku světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

AH-64 Apache | repro: wikipedia.org (Tech. Sgt. Andy Dunaway – CC0)

V úterý krátce před polednem přistálo na letišti v Piešťanech šest amerických vrtulníků AH-64 Apache. Ty na daném místě natankovaly a po necelé půl hodině odletěly do Brna. Právě kvůli udělení povolení pro přelet a natankování došlo k jistému nedorozumění mezi resortem obrany a resortem zahraničí.

Ministerstvo obrany pod vedením SNS původně chtělo povolit pouze přelet, nikoliv mezipřistání na území Slovenské republiky. „Resort obrany souhlasil s přeletem, avšak odmítl mezipřistání. O bližší informace je třeba žádat resort obrany, který rozhoduje o vyhovění nebo nevyhovění americké žádosti,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Boris Gandel.

Kvůli tomuto postoji slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák (Směr-SD) volal ministrovi obrany Peteru Gajdošovi. Až po tomto telefonátu slovenská diplomacie dostala nové souhlasné stanovisko z ministerstva obrany.