Vypnou jim GPS! Čínská média uvedla, proti jaké ruské technice jsou Spojené státy bezmocné a zaostalé

PEKING | Ruské elektronické tlumiče jsou schopny zcela vyřadit z provozu americké GPS přijímače. Staly se tak skutečným důvodem toho, proč Spojené státy sužují bolesti hlavy. Informoval o tom čínský portál Sina, na který se odkazuje informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | repro: © Sputnik / Walerij Melnikow

Jak je uvedeno v materiálu, ruské přístroje mohou doslova paralyzovat GPS systémy Pentagonu, což je důvod, proč Spojené státy tolerují jednu porážku za druhou. Nedostatek signálu GPS totiž značně snižuje bojeschopnost zbraní a vede ke zbytečnému plýtvání munice, vysvětluje autor článku.

Kvůli tomu začal Washington ve spěchu vyvíjet zařízení GPS, které by bylo odolné proti organizovanému rušení. V současné době se vyrábí první generace takové techniky, ale americké ozbrojené síly již trvají na její modernizaci na druhou nebo dokonce třetí generaci. Důvodem takového počínání je vývoj v Rusku, který stále vytváří nové a nové hrozby pro Pentagon.

„Nicméně, vzhledem k tomu, že se ukázalo, že je systém GPS náchylný na rušení, falešné signály a poškození či selhání funkce na satelitech, budou od něj Spojené státy možná muset upustit, jelikož jejich ozbrojené síly jen oslabuje,“ píše se v materiálu.

Podle autora znepokojení amerického vojenského vedení vyprovokovala skutečnost, že Rusko použilo své tlumiče GPS v Sýrii, severní Evropě a na Skandinávském poloostrově. To vyřadilo z provozu přijímače členských zemí Severoatlantické aliance: „Jednalo se o obrovský úspěch pro ruské vojenské navigační technologie,“ píše Sina.

V daném materiálu se rovněž zdůrazňuje, že Rusko nesedí se založenýma rukama v klíně a zabývá se zlepšováním technologií v oblasti GPS. V této souvislosti tak v Rusku vznikla nová generace tlumičů, které dokáží zcela blokovat fungování přijímačů.

„K takovým akcím je zapotřebí mít k dispozici pokročilé technologie elektronických komunikací a disponovat vynikajícími znalostmi v oblasti matematiky. A tím jsou Rusové proslulí,“ uzavírá věc autor článku.