Salvini v SS vyjádřil blízkost k vládě Trumpa

WASHINGTON – ŘÍM | Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini jednal v pondělí během své návštěvy Spojených států (SS) s vysokými představiteli země a tlumočil jim svou blízkost k vládě Donalda Johna Trumpa, píše agentura AFP. Německá média se například rozčilovala, co si to italský ministr dovoluje, cestovat do Washingtonu.

Matteo Salvini absolvoval ve Washingtonu setkání s ministrem zahraničí Mikem Richardem Pompeo a viceprezidentem Mikem Pencem.

Americký viceprezident Pence po schůzce s italským partnerem prostřednictvím Twitteru informoval o skvělém setkání, během kterého diskutovali vzájemně sdílené priority Spojených států a Itálie. „Transatlantická aliance je silnější než kdykoliv předtím,“ napsal Pence.

Lídr italské strany Liga odsoudil skutečnost, že vláda v Římě formálně neuznala za dočasného prezidenta Venezuely opozičního lídra Juana Guaidóa, jehož uznaly Spojené státy i většina zemí v EU. „Kdyby to bylo na mně, už bychom ho uznali,“ řekl.

Mike Pence a Matteo Salvini ve Washingtonu | repro: European Views

„V tomto čase, kdy unijní instituce jsou nestabilní a výrazně se proměňují, chce Itálie být prvním, nejsolidnějším, věrohodným a pevným partnerem Spojených států,“ napsal Salvini po skončení jednání na Facebook.

„Server německého veřejnoprávního vysílatele Deutsche Welle začíná svůj text podivem, že „populistický italský vicepremiér“ je ve Washingtonu přijímán na tak vysoké úrovni … německý veřejnoprávní web se současně podivil, co má co ministr vnitra cestovat po světě bez dohledu premiéra či ministra zahraničí. A dodává, že premiér Conte ani šéf diplomacie Milanesi by jistě nevystupovali tak jako vyhlášený populista,“ píše o německém vměšování do italské zahraniční politiky web parlamentnilisty.cz.

Matteo Salvini a Mike Richard Pompeo | repro: La Stampa