Goroloský Milíkov má první nasvícený přechod pro chodce, který financovala Nadace ČEZ

JABLUNKOV | Vůbec první přechod pro chodce v historii obce letos vybudovali v gorolské vesnici Milíkov nedaleko Jablunkova. Zajistí vyšší bezpečnost hlavně pro školáky, ale i další obyvatele, kteří v nepřehledném místě přecházejí silnici při cestě na obecní úřad, informuje Nadace ČEZ, která stála za podporou projektu.

Gorolský Milíkov má přechod pro chodce | foto: cez.cz (Nadace ČEZ)

Vybudování přechodu přišlo obec na 150 tisíc korun, z toho téměř polovinu stálo bezpečné nasvícení „zebry“. Na osvětlení přispěla obci 69 tisíc korun Nadace ČEZ v rámci stále oblíbenějšího programu Oranžový přechod.

O vznik přechodu obec usilovala už dlouho. Hlavním problémem nebyly finance, ale byrokracie – schválení každého nového přechodu má totiž přísná pravidla a celý proces často brzdí úředníci.

„Mám velkou radost, že se nakonec všechno podařilo. Škola je spádovou obcí pro okolní obce Návsí i Košařiska a bezpečnost procházejících je naší prioritou. A mám samozřejmě na mysli hlavně děti, které mnohdy přebíhají silnici bez uvážení,“ řekla starostka Eva Kawuloková.

Milíkov, ve kterém žije přibližně 1300 obyvatel, má totiž hned čtyři školy – dvě mateřské a dvě základní, vždy jednu s českým a druhou s polským vyučovacím jazykem. Každý den do nich chodí zhruba stovka školáků, a všichni se úterního slavnostního otevření přechodu zúčastnili i s nůžkami.

Města a obce mají možnost bezpečnost na rušných komunikacích v blízkosti škol, školek a další veřejných budov ovlivnit. Od roku 2013 běží grantové řízení Oranžový přechod Nadace ČEZ.

„V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích Vidět a být viděn podporujeme města a obce v budování osvětlených přechodů. V místech, kde se pohybuje hodně lidí včetně malých dětí, platí toto pravidlo dvojnásob,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Milíkovu poskytla nadace grant na osvětlení přechodu 69.109 korun. V loňském roce pomohla nadace s osvětlením 20 přechodů za 2,2 mil. korun, celkem bylo po celé republice podpořeno už 133 projektů v hodnotě 20,5 mil. Kč. Letos byly jen v Moravskoslezském kraji schváleny granty na osvětlení devíti přechodů – po jednom v Havířově, Doubravě, Hlučíně, Vřesině u Hlučína a pět v Orlové.

Reklama: