Páchají náckové z Milionu chvilek Pražský majdan? Demonstrace proti výsledku svobodných voleb

PRAHA | Druhý prezident České republiky Václav Klaus se vyjádřil k protibabišovským protestům, které organizuje iniciativa Milion chvilek pro demokracii. Uvedl, že mu to připomíná pražskou verzi majdanu a děsí ho lehkovážná reakce lidí. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Zapálí náckové z Milionu chvilek Prahu_jak hořel Kyjev | repro: sputnik

Nad demonstracemi proti českému premiérovi Andreji Babišovi se Václav Klaus zamyslel ve svých „Zápiscích z cest“, které uveřejnil během plavby na lodi kolem britských ostrovů.

Přiměla ho k tomu kniha maďarského spisovatele Sándora Máraie „Chtěl jsem mlčet“, kterou si během cesty četl. Kniha začíná dnem anšlusu, kdy nacistické Německo obsadilo Rakousko, což je podle autora klíčový bod celého následujícího vývoje střední Evropy.

„Začíná větou: ‚Chtěl jsem mlčet. Pak mne však oslovil čas a já zjistil, že mlčet je nemožné.‘ To je mimořádně inspirující věta,“ píše Klaus. „Má teď člověk mlčet při pokusech o majdan na Václavském náměstí? Děsí mne hlasy těch, kteří říkají, že to ještě není tak hrozné. Nemohu akceptovat tento lehkovážný pohled – možná, že to z lodi vidím špatně. Ale to si Márai mohl myslet také, když se procházel ono ráno po budapešťské Rybářské baště a uctivě zdravil podobně tiše se procházející zmatené chodce,“ rozmýšlí prezident Klaus.

Na výletní lodi, kde jsou kromě dalších turistů zhruba 200 bývalých studentů univerzity v Michiganu, kde Klaus několikrát přednášel, a jejich příbuzní, měl bývalý prezident i několik projevů. Jeden z nich se týkal Ruska a byl v této americké komunitě překvapivě velmi dobře přijat.

V něm uvedl, že je nutné respektovat Rusko jaké je a nemyslet si, že ho můžeme siláckými výroky zvenku předělat. „I když Rusko volí jinou proporci ‚řádu a demokracie‘ než my, není to ‚říše zla‘,“ poznamenal Klaus.

„Posluchače jsem překvapil grafem a statistickými daty. Vezmeme-li rok 1990 za 100, HDP na hlavu vzrostl v USA na 250 %, v ČR na 300 % a v Rusku na 321 %. Samozřejmě z úplně jiného základu, ale jistá informace o Rusku to je,“ uvedl.

Reklama: