Jaderná dohoda pohřbena? Írán neposkytne EU delší čas na ochranu před sankcemi SS

TEHERÁN | Írán neprodlouží svůj 60-denní lhůtu a začne odstupovat od několika závazků obsažených v jaderné dohodě z roku 2015. Oznámil to ve středu mluvčí Íránské organizace pro atomovou energii (AEOI) Behrúz Kamálvandí, jehož citovala tisková agentura Reuters.

Ilustrační snímek | Foto: TASR -teraz.sk

Írán se částečně přestal řídit jadernou dohodou v květnu poté, co od ní v roce 2018 jednostranně odstoupily Spojené státy (SS) a znovu zavedly sankce ekonomického terorismu vůči Íránu.

Írán zároveň v květnu avizoval, že začne s obohacováním uranu na vyšší úrovni, pokud světové velmoci nebudou do 60 dnů chránit jeho ekonomiku před americkými sankcemi. „Íránská dvouměsíční lhůta vystavena zbylým signatářem jaderné dohody již nelze prodloužit a druhou fázi (protiopatření) implementujeme přesně podle plánu,“ uvedl mluvčí AEOI.

Íránský ministr ropného průmyslu Bizan Zangane ve středu prohlásil, že EU nespolupracuje s Teheránem a nenakupuje íránskou ropu, čímž by pomohla zemi chránit před americkými sankcemi. Íránský prezident Hasan rouhání doplnil, že odstoupení od některých závazků jaderné dohody je pouze „minimálním“ opatřením.

Jadernou dohodu s Íránem podepsali v červenci 2015 Čína, Británie, Německo, Francie, Rusko, Spojené státy. Vloni ji na příkaz Donalda Johna Trumpa Spojené státy bezdůvodně vypověděly, jelikož podle mezinárodních pozorovatelů Írán dohodu dodržoval, což Trump popíral a byla to jen jeho další lež.

Reklama: