Miloš Zeman: Tlaku ulice neustoupím, nejsem Beneš

PRAHA | Prezident České republiky Miloš Zeman ve středu pogratuloval svému předchůdci Václavovi Klausovi k narozeninám. Ve svém blahopřání ho Zeman ujistil, že na rozdíl od Edvarda Beneše nehodlá demonstracím ustupovat. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

II. prezident České republiky s III. prezidentem – Václav Klaus a Miloš Zeman

Zeman daroval oslavenci dýmku s věnováním, kterou tradičně dává všem svým přátelům bez ohledu na to, zda jsou kuřáci. Na stránkách Pražského hradu zveřejnil i gratulaci, ve které připomněl masové demonstrace na Václavském náměstí v roce 1999, kdy někdejší studentští listopadoví vůdci podepsali výzvu „Děkujeme, odejděte!“. V ní požadovali rezignaci tehdejšího premiéra Zemana a předsedy Poslanecké Sněmovny Klause.

„My oba jsme tehdy řekli, děkujeme, neodejdeme, a taky jsme to dodrželi,“ uvedl Zeman. „A organizátoři té demonstrace tehdy říkali, za rok přijdeme znova. Přišli a bylo jich tam dvě stě, ne dvě stě tisíc, dvě stě,“ poznamenal.

Odkázal tak na současné demonstrace iniciativy Milion chvilek pro demokracii, která požaduje demisi premiéra Andreje Babiše. Václav Klaus tyto demonstrace před pár dny označil za pokus o český majdan. „Děsí mne hlasy těch, kteří říkají, že to ještě není tak hrozné,“ uvedl.

Podle Zemana jsou tři typy demonstrací: užitečné, ke kterým došlo v listopadu roku 1989, naprosto neužitečné, které probíhají nyní, a škodlivé, „kdy v únoru 1948 sice Edvard Beneš prohlásil, že neustoupí tlaku ulice, která demonstrovala na Václavském náměstí, ale nakonec jí ustoupil, a částečnou omluvou pro něj byla jeho těžká nemoc“.

„Závěrem bych chtěl říci, že až na bolavé nohy se zdravotně cítím naprosto v pořádku,“ konstatoval prezident.


Oslava Klausových 78. narozenin se konala ve středu v Institutu Václava Klause na pražské Hanspaulce. Mezi hosty jsou bývalý premiér Petr Nečas s manželskou Janou, kardinál Dominik Duka, bývalý šéf televize Nova Vladimír Železný či bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák. Přítomen má být i kontroverzní šéf Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička – (zdroj).