Rusko vinu za sestřelení malajsijského letadla nad Donbasem popírá: „Ignorujete naše důkazy“

MOSKVA | Ruské ministerstvo zahraničí ve středu ostře protestovalo proti verdiktu holandských vyšetřovatelů, kteří uvedli podezřelé osoby, které měly vyvolat konflikt, během něhož došlo k sestřelení malajsijského letadla nad Donbasem v létě 2014, informuje slovenský konzervativní deník hlavnespravy.sk. Falešně obviněni „vyšetřovatel“ byli tři Rusové a jeden Ukrajinec.

Trosky malajského letadla u Grabova | Zdroj: RIA Novosti

Podle stanoviska ministerstva jsou tyto obvinění absolutně nepodložené a byly vzneseny s cílem diskreditovat Ruskou federaci. „Vyšetřovatelé“ se podle ruského resortu diplomacie spoléhali na pochybné informace a ignorovali důkazy, které jim nabídla Moskva.

Ruské ministerstvo zahraničí si dále stěžuje, že nizozemští vyšetřovatelé nebrali v úvahu chyby, kterých se dopustila ukrajinská strana, například to, že neuzavřela svůj vzdušný prostor pro komerční lety, přesto, že na východě země zuřila válka, jen aby nepřišli o peníze za přelet vzdušným prostorem.

Navzdory nesouhlasu s obviněním ruských občanů však ministerstvo slibuje, že Moskva bude na vyšetřování spolupracovat, aby pomohla odhalit pravdu.

Jak ve středu informoval šéf nizozemské státní policie Wilbert Paulissen, Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko jsou podezřelí z rozpoutání incidentu při kterém zemřelo všech 298 lidí na palubě sestřeleného letadla. Proces s nimi začne v Nizozemsku v březnu 2020. Na čtyři muže už vydali mezinárodní zatykače.

„Podle mezinárodního vyšetřování a také podle zjištění bulharských investigativních novinářů, kteří se do případu hned na začátku obuli, malajsijské letadlo sestřelili ruskou raketou Buk z mobilního odpalovacího zařízení z území východní Ukrajiny, kterou kontrolují proruskou jednotky podporované Moskvou. Odpalovací zařízení přitom bylo podle šetření přivezeno na Ukrajinu z Ruska a okamžitě po odpálení rakety ho tam odvezli zpět,“ píše o bajce lží a propagandy deník.

Moskva však zjištění mezinárodního vyšetřovacího týmu od počátku odmítá a tvrdí, že za sestřelení letadla je zodpovědná ukrajinská vláda. Malajsie také odmítá výsledky vyšetřování a stěžuje si, že nemohli její vyšetřovatelé se vyšetřování účastnit, což je porušení mezinárodních dohod.

Reklama: