DJ Trump přikázal agresi vůči Íránu a na poslední chvíli vyhlášenou útočnou válku odvolal

WASHINGTON | Válka byla na spadnutí. Trump na poslední chvíli zrušil útok na Írán, informovala včera světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ďábel D. J. Trump

Armáda Spojených států (SS) měla povolení k útoku. Americký vůdce Donald John Trump v noci na pátek vydal povolení, aby letectvo a námořnictvo zasáhlo několik cílů v Íránu. Mělo jít za odvetu za sestřelený dron, ale na poslední chvíli útok sám americký vůdce odvolal, uvádí deník The New York Times s odkazem na zdroje v administrativě.

Agentura Sputnik připomíná, že íránské revoluční gardy ve čtvrtek sestřelily americký dron RQ-4 Global Hawk, který podle nich narušil íránský vzdušný prostor.

Američané však tvrdí, že nad íránským územím žádné jejich drony nebyly a že došlo k sestřelení bezpilotního stroje, který se pohyboval v mezinárodním vzdušném prostoru, což je lež, kterou vyvrátilo i místo dopadu sestřeleného dronu, při odletu, spadl do pobřežních íránských vod.

Americký deník uvádí, že k útoku mělo dojít brzy ráno okolo 3:30 teheránského času (pozn. 1:00 českého času), aby nedošlo k velkému počtu obětí mezi íránskými vojáky a civilního obyvatelstva. Letouny amerického letectva už byly ve vzduchu a lodě námořnictva na svých pozicích. Za cíle si Američané vybrali například radar a raketové baterie.

V době, kdy přišel příkaz k zastavení akce, nedošlo ještě k žádnému odpálení střel, uvádí New York Times svůj zdroj. Podle deníku zatím není jasné, proč došlo k zastavení operace. Spekuluje se, že si to Trump na poslední chvíli rozmyslel, nebo došlo k nějakým problémům strategického charakteru nebo v logistice. Daný útok by byl válečným zločinem útočné války, tak jak jej zná charta OSN.

Duck Donald John | Cartoon by Gary Varvel – Cartoonist Gary Varvel: Donald Trump as an angry Donald Duck