Vladimir Vladimirovič Putin k vyšetřování katastrofy letu MH17: Žádné důkazy tam nejsou

MOSKVA | Za nedostatečné označil ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin důkazy, které ve středu zveřejnil mezinárodní vyšetřovací tým, jenž se zabývá katastrofou malajsijského Boeingu letu MH17. Vyšetřovatelé zveřejnili jména Rusů a jednoho Ukrajince, kteří podle nich stáli za sestřelením Boeingu nad Ukrajinou v roce 2014.

Vladimir Vladimirovič Putin odmítl mezinárodní vyšetřování

„Žádné důkazy tam nejsou,“ odpověděl Putin, Vladimir Vladimirovič na otázku novináře po skončení Přímé linky. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle něj neexistují žádné důkazy, že let MH17 sestřelili povstalci. Připomněl, že Rusko má svou vlastní verzi katastrofy, ale nikdo je neposlouchá. „Pokud nebude dialog, tak odpovědi na otázky nikdy nebudou nalezeny,“ poznamenal.

Ruský prezident zdůraznil, že to byla Ukrajina, která neuzavřela prostor nad východní částí své země, kde zuřily boje povstalců a vládních sil. „Kdo dovolil létat nad oblastí, kde probíhaje boje? Rusko to nebylo,“ poznamenal.

Moskva provedla vlastní vyšetřování a předala mezinárodnímu vyšetřovacímu týmu informace, které, jak tvrdí, dokazují, že malajsijský Boeing byl zasažen systémem BUK, který patří Ukrajině. V Moskvě později dodali, že vyšetřovací tým tyto důkazy ignoroval.

Před zveřejněním vyšetřovací zprávy mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergejevič Peskov upozornil, že Moskva neměla možnost se do vyšetřování zapojit. Moskva dále popírá, že by ruský systém BUK byl přesunut na území Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany upozorňuje, že tyto systémy mají ve výzbroji i ukrajinské ozbrojené síly.

Na vyšetřování reagoval i premiér Malajsie Mahathir Mohamad. Uvedl, že s výsledky vyšetřování není spokojen. „Jsme velice nespokojeni. Od samého počátku to bylo politizované vyšetřování, které mělo za cíl najít způsob obvinit Rusko z protiprávních akcí,“ řekl Mohamad.

Malajské letadlo

Reklama: