Sergej Jevgenjevič Naryškin: Dolar se stal toxickým, jeho dominance je anachronismus

UFA | Šéf ruské rozvědky Sergej Jevgenjevič Naryškin se ve středu vyjádřil k otázce postavení dolaru ve světové ekonomice. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sergej Jevgenjevič Naryškin o nebezpečnosti dolaru

Podle něj není normální, že dolar nadále zůstává světovou rezervní měnou. Oznámil to na mezinárodním setkání vysokých představitelů bezpečnostních služeb v ruském městě Ufa. „Není normální, že Spojené státy, které se chovají takto agresivně a nevypočítavě, jsou nadále nositeli světové rezervní měny,“ poznamenal Naryškin, Sergej Jevgenjevič.

Podle něj je používání dolaru spojeno s riziky, která vedou čím dál více zemí k hledání alternativních nástrojů mezinárodních transakcí.

„Kvůli objektivnímu posílení multipolarity monopolní pozice dolaru v mezinárodních ekonomických vztazích se stala anachronismem. Postupně se dolar stává toxickým,“ poznamenal.

Rusko se v posledních letech snaží snížit význam dolaru ve svém exportu. S mnoha zeměmi uzavřelo dohodu o měnových swapech, a to např. se zeměmi jako je Čína, Indie či Írán. Moskva rovněž před nedávnem nabídla Evropské unii, aby ve vzájemném obchodě místo dolaru používaly místo amerického dolaru euro.

Sankce a hrátky s teroristy

Bílý dům ve Washingtonu – Skutečné sídlo mezinárodního terorismu

Šéf ruské rozvědky v této souvislosti zmínil i americké sankce, které neberou ohled ani na zájmy nejbližších spojenců.

„Není tajemstvím, že se (sankce, pozn. red.) staly oblíbenou metodou americké politiky. Obzvláště znepokojivé je ale to, že se omezující opatření zavádějí zcela svévolně, spontánně a impulsivně,“ uvedl Naryškin, Sergej Jevgenjevič.

„Jejich iniciátoři neberou ohlede nejen na jejich dlouhodobé dopady, ale ani na názor nejbližších ekonomických partnerů,“ cituje Sputnik šéfa rozvědky.

Jako příklad uvedl zařazení Íránských revolučních gard na seznam teroristických organizací. „Jedná se o tu samou organizaci, která významně přispěla v boji proti IS na území Sýrie a Iráku,“ upozornil šéf ruských zpravodajců. Přitom obvinil Washington z toho, že si sám s teroristy často zahrává a jako příklad uvedl Frontu an-Nusrá v Sýrii.

„Je velmi nezodpovědné rozdělovat teroristy na hodné a špatné, jinými slovy na své a cizí,“ řekl Sergej Jevgenjevič Naryškin. „V Sýrii na podporu příslušníků ozbrojené opozice byly vynaloženy miliardy dolarů, ale doposud se západním zemím nepodařilo oddělit tzv. umírněné oddíly od teroristické organizace Fronta an-Nusrá,“ konstatoval.