Předseda Si ukončil návštěvu v KLDR

PCHJONGJANG | Předseda Čínské lidové republiky Si Ťin-pching v pátek ukončil dvoudenní návštěvu Korejské lidově demokratické republiky (KLDR), během níž vedl jednání s předsedou KLDR Kim Čong-unem, a odcestoval zpět do Pekingu. Informovaly o tom čínské státní média.

Si Ťin-pching s Kim Čong-unem na letišti v Pchjongjangu dne 20. VI. 2019

Předseda Si se setkal s předsedou Kimem ve čtvrtek, během úvodního dne první návštěvy čínského prezidenta v Pchjongjangu za posledních 14 let.

Si na setkání s Kimem uvedl, že situace na Korejském poloostrově se týká míru a stability v regionu. Čína podle něj podporuje politické řešení tamních problémů a je ochotna udělat, co může k vyřešení odůvodněných bezpečnostních a rozvojových zájmů KLDR.

Kim Čong-un podle CCTV řekl, že jeho země za uplynulý rok podnikla mnohé pozitivní opatření, nedostalo se jí však aktivní reakce příslušné strany. Čímž měl zjevně na mysli Spojené státy.

Nejvyšší představitel KLDR také čínskému předsedovi řekl, že KLDR by ráda zůstala trpělivá, avšak doufá, že bude moci vést s příslušnou stranou rozhovory o tom, jak lze zmírnit napětí a dosáhnout výsledků.