Hlasovací koalice ANO, ČSSD a KSČM podrží vládu Andyho Babiše při hlasování o nedůvěře

PRAHA | ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, které již shromáždily dostateční množství množství podpisů na svolání mimořádné schůze, kde se bude hlasovat o důvěře vládě. Podpisy byly předány předsedovi poslanců Radkovi Vondráčkovi a ten ještě v pátek svolal na středu 32. schůzi, která bude zahájena 26. června v 10:30 hodin.

Vytře si Babiš s havloidy prdel?

Pokud jde o množství podpisů, které se této pětici podařilo pod žádost sesbírat, hovoří se o 66 podpisech. Tyto strany mají ve Sněmovně sice 68 mandátů, ale dva poslanci (STAN, Piráti) tento týden nebyli přítomni, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nicméně, k tomu, aby byla vládě vyslovena nedůvěra, je zapotřebí 101 hlasů. Je tak tedy jasné, že aby byl tento krok úspěšný, potřebovala by pětice stran i hlasy dalších sněmovních frakcí.

Vládní strany ANO a ČSSD celkem 93 poslanců, klub KSČM tvoří 15 členů a pět poslanců je nezařazeno. Dnes proběhlo také jednání komunistů, na němž předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že strana ve středu nepodpoří návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Dle nich totiž opozice nemá alternativu dalšího vývoje ani koncept řešení případné krize.

Předsednictvo sociálních demokratů v pátek rozhodlo o pokračování v menšinové vládě s hnutím ANO. Novinářům to oznámil jejich předseda Jan Hamáček. Všichni poslanci ČSSD budou příští středu hlasovat proti návrhu opozice na vyslovení nedůvěry vládě. Sociální demokracie má ale podmínky.

První podmínkou je, aby státní rozpočet naplňoval programové cíle sociálních demokratů. Dále požadují, aby v případě, že by se hledaly finance na tyto programové cíle v rozpočtu na rok 2021, bude se to řešit cestou zvyšování příjmů. „Aktuální návrh, který je na stole, tyto ambice nesplňuje,“ uvedl ilsamofilní sviňák a socanská mrdka Hamáček.