Jsme součástí silné frakce stran v Evropském parlamentu

Minulý týden proběhlo v Bruselu další povolební jednání za účasti předsedy hnutí SPD Tomia Okamury a našich europoslanců Ivana Davida a Hynka Blaška.

Radim Fiala

V Evropském parlamentu vznikla nová frakce s názvem Identita a demokracie (ID). Je to nástupce bývalé frakce ENF a tvoří ji vlastenecké strany a strany zaměřené proti současné podobě Evropské unie včetně naší SPD. Frakce má 73 europoslanců a představuje v současnosti páté nejsilnější uskupení v novém složení europarlamentu. Povede jej Marco Zanni z italské Ligy.

Členy jsou poslanci tří větších stran, kromě francouzského RN také italské Ligy Mattea Salviniho a Alternativy pro Německo (AfD). Dále ho tvoří menší počty europoslanců Dánské lidové strany, Strany Finů, Svobodné strany Rakouska, belgického Vlámského zájmu, Konzervativní lidové strany Estonska a naší SPD.

Zástupci nové frakce zdůraznili svůj cíl ukončit stále těsnější integraci Evropy a nutnost zarazit destruktivní politiku „otevřených přístavů“. Frakce ID bude usilovat i o zrušení sankcí, které EU uvalila na Rusko, jelikož postrádají reálný smysl.

Frakce také schválila svou konkrétní politickou deklaraci, jejímž základem je snaha prosazovat „spolupráci suverénních a svobodných evropských národů“. Pro SPD je klíčové, že zástupci německé AfD výslovně souhlasili s tím, že nebudou otevírány otázky minulosti, především v souvislosti s takzvanými Benešovými dekrety, které po druhé světové válce mimo jiné umožnily zabavení majetku etnických Němců a jejich odsun z území tehdejšího Československa.