Americký magazín varoval před rizikem jaderné války

WASHINGTON | Testování hypersonické rakety v Indii přibližuje o jeden krok jadernou válku s Pákistánem, píše americký časopis The National Interest, na který se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nukleární exploze

Magazín připomíná, že nehledě na předcházející zprávy o nepodařených testech hypersonické zbraně s nosnou raketou Agni-1, je samotný projekt nadzvukových zbraní v Indii zlověstný krok ke studené válce s Pákistánem.

Autor článku zdůrazňuje, že Indie nepotřebuje dosažení nadzvukové rychlosti 20 machů, jako u ruských zbraní, stačí jen 5 machů. Připomněl, že Spojené státy (SS) znepokojuje schopnost ruských hypersonických zbraní vyvíjet tuto rychlost, kvůli které se nedají zachytit.

V článku je uvedeno, že na taktické úrovni to znamená, že se letadlové lodě a letecké základny dají zničit masovou salvou nepolapitelných raket, a na strategické úrovni to svědčí, že hypersonické zbraně jsou skutečně děsivé.

Pomocí těchto raket, dokonce bez jaderných hlavic, se dá již první salvou zničit jaderný arzenál nepřítele.

Magazín připomíná, že vzdálenost mezi hlavními městy potenciálních nepřátel, Novým Dillí a Islámábádem, je jen o něco víc než 400 mil (asi 700 km), a raketa s rychlostí do 5-10 machů, odpálená z jedné z těchto zemí, dosáhne cíle za minutu.

Na závěr autor článku píše, že Pákistán, který si uvědomuje, že Indie má hypersonické zbraně, může přijmout ohledně svého jaderného arzenálu rozhodnutí nasadit vše, nebo vše ztratit.

Reklama: