NASA objevila na Marsu znaky života

NEW YORK | Vozítko NASA Curiosity objevilo na povrchu Rudé planety velký obsah metanu. Může to být signál o existenci života na Marsu, píše The New York Times. O článku amerického deníku informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Polární čepička na Marsu | repro: National Geographic Society

Odborníci z Kosmické agentury ve Spojených státech (SS) dostali tuto informaci minulý týden. Vědci požádali o dodatečná data z Curiosity, aby mohli provést pokusy pro potvrzení své hypotézy. Očekává se, že další údaje z planetární sondy přijdou v dnes.

The New York Times píše, že objevený plyn mohl být vyloučen nedávno, protože k rozkladu molekul metanu docházelo v tenké atmosféře Marsu několik století pod vlivem slunečního světla a v procesu chemických reakcí.

Výzkumníci také nepopírají, že se objevený plyn mohl nacházet uvnitř planety miliony let, a dnes se dostal na povrch přes trhliny.

Foto z Marsu pořízeno Curiosity: NASA (JPL-Caltech)


Pozemské bakterie vylučují metan jako konečný produkt látkové výměny.
Nazývají je také metanogeny, nachází se ve velkém množství v místech, kde je málo kyslíku: pod zemí, a v zažívacím ústrojí živočichů.
Metan také vzniká v geotermálních reakcích, které však vůbec nesouvisí s biologií.

Reklama: