Horská služba opět proškolila strážce Krkonošského národního parku

VRCHLABÍ | Strážci Krkonošského národního parku jsou v terénu každý den a mohou být prvními, kteří se dostanou ke zraněnému nebo lékařskou pomoc vyžadujícímu turistovi. Proto Správa KRNAP již poněkolikáté požádala kolegy z Horské služby Krkonoše o školení první pomoci, informuje KRNAP.

Ilustrační snímek | Foto: KRNAP

Takové školení proběhlo v minulých dnech na Vosecké boudě. „Během dvoudenního školení se čeští i polští strážci zaměřili na základní první pomoc,“ říká vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek.

„Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně,“ doplnil.

Na praktických příkladech strážci procvičovali i případnou pomoc členům HS při ošetřování zraněného a jeho transportu.

„Znalost poskytování první pomoci by měla být jednou ze základních lidských dovedností. Je chvályhodné, že pracovníci Správy KRNAP pravidelně podobná školení absolvují, protože teoretická dovednost bez zažité praxe moc k užitku není. V horách jsou stále a turisté v nouzi od nich logicky mohou žádat pomoc. Pak je nezbytné, aby byli schopni provést základní první pomoc a především věcně komunikovat se záchranáři,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

Školení proběhlo v rámci přeshraničního projektu Zintenzivnění informační a strážní služby v Krkonoších, který byl podpořen prostředky z programu Interreg V-A Česká republika – Polsko prostřednictvím Fondu mikroprojektů Euroregionu Glacensis.