Rusko nehodlá stáhnout ruské vlajky na Jižních Kurilách

MOSKVA | Ruské úřady hodlají rozvíjet Dálněvýchodní federální okruh včetně souostroví Jižní Kurily, přičemž nemají v úmyslu zmírnit svou pozornost na tento region. V rozhovoru pro stanici Rossija 1 to v sobotu prohlásil ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin.

Ilustrační snímek

Na otázku moderátora, co mají obyvatelé Jižních Kuril očekávat v budoucnosti, prezident odpověděl: „Máme rozsáhlé programy rozvoje Dálněvýchodního federálního okruh včetně Jižních Kuril. Všechny tyto programy budou zrealizovány. Bude se to týkat rozvoje tamní infrastruktury,“ řekl Putin, Vladimir Vladimirovič a poznamenal, že v daném regionu bylo nedávno otevřeno nové letiště.

Na otázku, zda Rusko „stáhne ruskou vlajku“ na nových zařízeních, prezident podle tiskové agentury TASS odpověděl: „Takové plány nemáme.“


Rusko a Japonsko si nárokují suverenitu nad čtveřicí ostrovů, které jsou v Japonsku známé jako Severní teritoria a v Rusku jako Jižní Kurily.
Ostrovy obsadili a zabrali v posledních dnech druhé světové války sovětští vojáci.
Prezident Ruské federace Vladimir Vladimirovič Putin a japonský premiér Šinzó Abe pravidelně jednají o řešení této problematiky, která je zároveň příčinou toho, že Moskva a Tokio dodnes oficiálně nepodepsaly mírovou dohodu.
Japonsko je v rámci ruského nástupnictví SSSR před Ruskou federací pouze v rámci kapitulace z roku 1945.
Ruský energetický gigant Gazprom zároveň prohlásil, že hodlá na Sachalinu postavit provoz na těžbu zkapalněného zemního plynu, který má zásobovat Kurilské ostrovy.

Reklama: