Smartwings má v plánu nakoupit nová letadla kvůli problému s chybějícími boeingy

PRAHA | Je pravděpodobné, že už příští rok by mohla letecká společnost Smartwings získat několik nových letadel. Firemní manažeři společnosti začali již vyjednávat s Airbusem o koupi sedmi strojů, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | repro: CC BY 3.0 / Přední Kopanina / Praha, Nebušice, startující letadlo

Noviny uvádí, že největší český provozovatel má problémy kvůli uzemnění Boeingů 737 MAX. Potýká se nyní s nedostatkem letadel. Zástupci Smartwings se ve středu sešli na pařížském aerosalonu s manažery evropského výrobce Airbus.

„Uvažujeme o nákupu sedmi strojů – tří modelů A321 XLR (verze pro dlouhé lety – pozn. red.) a čtyři A220-300,“ uvedl předseda představenstva Smartwings Jiří Šimáně. Jde o letadla, na které se vztahuje opce z dřívějšího nákupu airbusů pro České aerolinie, které jsou nyní součástí koncernu Smartwings.

První typ by mohl do flotily přibýt už v příštím roce a druhý o čtyři roky později. „Předpokládáme, že ten obchod můžeme dotáhnout během několika následujících měsíců,“ dodal Šimáně.

Společnost se momentálně potýká s nedostatkem letadel kvůli vyřazení boeingů 737 MAX z provozu kvůli závadě softwaru, která podle všeho způsobila několik měsíců po sobě tragické nehody dvou letadel tohoto typu. V tuto chvíli by měla mít 16 těchto strojů, což znamená zhruba třetinu flotily plánované pro letní sezonu.

Reklama: