V Německu chystají protesty u americké letecké základny Rammstein

RAMMSTEIN | Před americkou leteckou základnou Rammstein v Německu se mají ve dnech 23 – 30. června konat masové protesty. Sputniku to sdělil jeden z koordinátorů akce, německý advokát Reiner Braun. Řekl, že tisíce aktivistů jsou znepokojeni eventuální válkou v Íránu a úlohou Rammsteinu v této akci, informuje agentura.

Spojené státy nesou smrt

Lidé se také obávají vývoje situace po zrušení smlouvy INF o raketách středního a kratšího doletu. Braun upřesnil, že v souvislosti s tím existuje technická možnost rozmístění v Rammsteinu jaderných zbraní, a že existuje velká pravděpodobnost toho, že mají-li být jaderné zbraně znovu rozmístěny v Evropě, bude to právě Rammstein.

Navíc konzervativní politici, například ministryně obrany Ursula von der Leyen to uvedl jako fakt. „Přímo říkají, že po zrušení INF je možný jakýkoli vývoj událostí, což může znamenat také nové rozmístění jaderných bojových hlavic,“ zdůraznil Braun.

Dodal, že v Spojené státy mají také zastánce dalšího rozvoje jaderné strategie po vypršení smlouvy o raketách, zejména pokud jde o nové rozmístění jaderných zbraní v Evropě a tento postoj podporuje Pentagon. Německo bude v tomto případě klíčovou zemi pro rozmístění, poněvadž má na to kapacity, a vhodnou zeměpisnou polohu.

„Chceme vyvolat diskusi o rozmístění jaderných zbraní do té míry, aby tato otázka nebyla vůbec nastolena. Je to prevenční mírová politika,“ řekl Braun.

„Během každoroční protestní akce před základnou Rammstein, která se má konat po páté, plánujeme svolání mezinárodního kongresu, festival míru, a demonstraci. Aktivisté budou celý týden bydlet v stanech,“ dodává.

Účastníci také hodlají vytvořit kolem letecké základny „živý řetěz“. Koná se to, stejně jako v minulých letech, nelegálně, bez úředního povolení. K účasti v akci se již přihlásili někteří němečtí politici.

Letecká základna Rammstein na severu Německa je největší americká vojenská základna v zahraničí, sídlo amerického vojenského letectva v Evropě, a jedna ze základen Severoatlantické aliance (SA). V Rammsteinu mají údajně jaderné bojové hlavice.

Z 603. střediska leteckých a kosmických operací v Rammsteinu, které existuje od roku 2011, se koná koordinace a řízení amerických bezpilotních letounů (dronů) v Iráku, Afghánistánu, Somálsku, Jemenu a Pákistánu. V Německu probíhá veřejná diskuse o účasti země a jejích úřadů v „dronových válkách“, které jsou pochybné z hlediska mezinárodního práva.

Reklama: