Druhý energoblok Dukovan je znovu v provozu po plánované odstávce

DUKOVANY | Po plánované dvouměsíční odstávce byl znovu zapojen druhý blok jaderné elektrárny Dukovany. Bylo vyměněno 20 % paliva a proběhla modernizace části zařízení. Informoval o tom mluvčí jaderné elektrárny Jiří Bezděk. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek virtuální prohlídky: ČEZ

Skutečně všechny čtyři bloky Dukovan vyrábí elektřinu naplno, což bude trvat do poloviny srpna, kdy pro výměnu paliva bude odstaven první blok elektrárny.

Bezděk dodal, že odborníci udělali 30 technických a modernizačních akcí. Bylo nainstalované třetí čerpadlo chlazení bazénu, kde se skladuje použité palivo, vyčištěn reaktor, instalovány nové regulační armatury v systému, který odkaluje parogenerátory a proběhl servis hlavních cirkulačních čerpadel.

„Štěpná reakce byla obnovena v pátek odpoledne, následovalo postupné zvyšování výkonu,“ uvedl Bezděk.


Jaderná elektrárna Dukovany je nejstarší z dvou českých elektráren tohoto typu. Je v provozu od roku 1985, druhá (Temelín) – od roku 2002. Má čtyři energobloky o celkovém výkonu 2040 MW, čím pokrývá kolem pětiny spotřeby elektřiny v České republice.
V Česku také už několik let probíhá debata o výstavbě jednoho nebo dvou nových energobloků pro jadernou elektrárnu Dukovany. Předpokládá se, že v roce 2019 česká vláda rozhodne o způsobu financování výstavby a projedná tuto otázku v Bruselu. Poté bude vyhlášeno výběrové řízení, na které podalo přihlášky již šest uchazečů: ruská společnost Rosatom, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power, americká Westinghouse a společný projekt francouzské společnosti Areva a japonské Mitsubishi Atmea.
Letos na konci dubna český prezident Miloš Zeman uvedl, že je třeba se vyhýbat ideologickým předsudkům při organizování výběrového řízení na výstavbu nových energobloků. Podle něj minulý tendr na dostavbu dvou bloků Temelína skončil naprostou ostudou kvůli mizerné organizační přípravě. Prezident doufá, že nový tendr proběhne úspěšně.
Český prezident také popřál, aby tendr byl transparentní a nebyl zatěžován žádnými ideologickými předsudky. Dodal, že chce, aby česká strana vycházela v tomto projektu s objektivních cenových, ekonomických nebo technických kritérií.

Reklama: